Jak poruszać się w gąszczu informacji, mądrze korzystać z multimediów i być bezpiecznym uczą się dzieci w Szkole Podstawowej w Turce. Wszystko w ramach programu Mega Misja.
To ogólnopolski program edukacyjny dla szkół w których działają świetlice dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
- Świetlica w szkole to miejsce chętnie odwiedzane przez dzieci. Kojarzy im się z czasem wolnym i zabawą, ale także ciekawymi pracami dla chętnych. Kiedy dowiedzieliśmy się o możliwości wzięcia udziału w wielkim programie edukacyjnym, który może nie tylko pomóc w atrakcyjnym spędzaniu czasu w świetlicy, ale i wiele nauczyć, postanowiliśmy spróbować wziąć w nim udział. Sprawa nie była prosta, bo żeby dostać się do programu trzeba było nakręcić 30 sekundowy film o tym, co robimy w naszej szkole w świetlicy. Zastanawialiśmy się, jak, w tak krótkim czasie, opowiedzieć o tylu ciekawych rzeczach, jakie u nas się dzieją. Wpadliśmy na pomysł by wykorzystać do tego budkę telefoniczną. Nie była to jednak zwykła budka, ale angielska, czerwona, rzucająca się w oczy. Zbudowaliśmy ją z wielkiego kartonu, pomalowaliśmy i wykorzystaliśmy w naszym filmie. I udało się, weszliśmy do programu Mega Misja - mówi Agnieszka Fudalej współprowadząca w szkole program.
Kiedy dzieci dowiedziały się, że nie będzie w świetlicy czasu wolnego tylko zajęcia, nie były zadowolone. Tak było do czasu, kiedy poznały czym jest Mega Misja i zobaczyły, jak można bawić się doskonale.
- Dla dzieci to przede wszystkim wyzwanie i zabawa, ale przy okazji dowiadują się wielu rzeczy związanych ze światem multimediów, przekazem informacji, bezpieczeństwem. Mogą poczuć się jak dziennikarze, potrafią przygotować różne informacje i określić ich gatunki. Z gąszczu spływających z każdej strony newsów nauczyły wybierać się te, które są ważne lub dla nich interesujące. Coś, co na początki może wydawać się trudne, dzięki zabawie i dobremu pomysłowi staje się łatwe. Kiedy przyszedł czas na zajęcia o telewizji wycięłyśmy z wielkiego pudła telewizor, do którego każdy mógł wejść i zostać przez chwilę dziennikarzem. To wystarczyło, każdy chciał spróbować sił w różnych programach samodzielnie wymyślonych - mówią nauczyciele.
Pomocą w realizacji Mega Misji są wirtualni bohaterowie Julka, Kuba i Psotnik, który oczywiście psoci utrudniając Julce i Kubie różne zadania. Wirtualni bohaterowie proszą o pomoc, w którą angażują się dzieci podczas zajęć prowadzonych według przygotowanego scenariusza. Kiedy uda wykonać się zadania przyznawane są punkty. Po zebraniu określonej liczy punktów dzieci uczestniczące w zajęciach otrzymują nagrodę.
- Przy realizacji wyzwań dzieci uczą się na zajęciach, jakie treści można publikować w internecie, jak chronić swoją prywatność, przestrzegać praw autorskich, jak znaleźć wiarygodne informacje, tworzyć i obrabiać proste grafiki, dźwięki i filmy. To są bardzo ważne sprawy, które dzięki Mega Misji łatwiej nam przekazać uczniom - podkreśla Agnieszka Fudalej.