GN 2/2021 Archiwum

Liczy się spotkanie z człowiekiem

Minął czas głoszenia z ambony, teraz liczy się osobiste spotkanie i świadectwo życia. Swoim doświadczeniem duszpasterza dzieli się ks. dr Jerzy Poręba.

Jeszcze 15 lat temu, nie mówiąc już o dawniejszych czasach, wystarczyło coś ogłosić z ambony, by ludzie przyszli i chętnie w tym uczestniczyli. Dziś ambona nie wystarcza – mówi ks. Jerzy Poręba, proboszcz z parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Dąbrowicy. Nie znaczy to, że nie jest ona ważna, ale z pewnością jest niewystarczająca.

– Ludzi pociąga osobiste spotkanie i świadectwo. Jeśli ogłoszę w kościele, że np. zapraszam małżeństwa, by włączyły się w kręgi Domowego Kościoła, to rzadko się zdarza, że ktoś odpowie na takie zaproszenie. Jeśli jednak spotka inne małżeństwo, które żyje tym charyzmatem lub podczas kolędy ksiądz porozmawia osobiście, zachęci, zaprosi, odzew jest zupełnie inny – przekonuje ks. Jerzy. W parafii w Dąbrowicy spotkanie twarzą w twarz owocuje różnymi działaniami – od wspomnianych kręgów Domowego Kościoła, przez kółka różańcowe, grupy maryjne, po trzy chóry.

Ludzie otwarci

– To wielka duma naszej wspólnoty. Mamy zarówno chór dla dorosłych, jak i dla młodzieży oraz dla dzieci. Każdy z nich ma za sobą nagrania płytowe, uczestniczy w różnych koncertach i konkursach, zdobywa nagrody. To kolejny dowód na to, że ludziom chce się angażować w różne dzieła, trzeba ich tylko zachęcić – mówi proboszcz. Jak bardzo parafia potrafi się zmobilizować, pokazały Światowe Dni Młodzieży. Dąbrowica nie jest dużą wspólnotą, ale kiedy zaczęto przygotowania do przyjazdu młodych do Polski, okazało się, że można tutaj przyjąć około 100 osób. – Dlatego wielkim rozczarowaniem był dla nas fakt, że pielgrzymów było mniej niż chętnych do ich podjęcia. Kiedy okazało się, że z odgórnego przydziału nie wystarczy dla nas gości, zaczęliśmy szukać na własną rękę. Tak znalazła się łączona grupa z Tobolska i Wilna. Dzięki wielu ludziom, ich hojności i życzliwości, udało się nam wspomóc przyjazd pielgrzymów finansowo i zaprosić ich do naszych domów. To pokazało, jak wiele dobra jest wśród moich parafian i jak wielu z nich ma otwarte serca i domy – cieszy się ks. Jerzy.

Budowanie wspólnoty

Dąbrowica to mała podmiejska parafia, która kilka lat temu przeżywała wielki boom budowlany. – Graniczymy z Lublinem, więc ludzie chętnie wyprowadzali się z miasta i przenosili na wieś, nie czyniąc przy okazji rewolucji w postaci zmiany pracy czy szkoły dla dzieci. Chętnie kupowali tu działki i budowali domy. Dziś jednak to już dosyć rzadkie zjawisko. Ziemia w Dąbrowicy bardzo zdrożała, no i trudniej o kredyty, więc buduje się dużo mniej. Jednak ostatnie lata sprawiły, że do naszej parafii przeprowadziło się wiele osób. Wyzwaniem dla nas jako duszpasterzy było zintegrowanie ze sobą ludzi – mówi ks. Jerzy. Jednym ze sposobów są akcje podejmowane przez parafian na rzecz sąsiadów i potrzebujących. – Przykładem jest choćby doroczny kiermasz ciast organizowany w niedzielę Chrystusa Króla, z którego dochód przeznaczamy zawsze na świąteczne prezenty dla dzieci. Każde dziecko, które przyjdzie na spotkanie z Mikołajem w parafii, zostaje obdarowane. To może drobiazg, ale bardzo integruje – mówi ks. Jerzy. Sposobem na zaangażowanie wiernych w życie parafii jest także czas Adwentu. – Kilka lat temu zrodził się taki pomysł, by każdego dnia podczas Rorat w losowaniu wybierać osobę, która może wziąć do domu figurkę Matki Bożej. Dziecko, które wyciągnie szczęśliwy los, zabiera Maryję i przynosi Ją na drugi dzień. Ostatniego dnia Rorat losowanie jest szczególne, bo ten, kto wyciągnie los z figurką, zabiera ją na zawsze – opowiada proboszcz. Parafia przygotowuje się także do rekolekcji adwentowych, które tutaj odbywają się zwykle w czwartą niedzielę Adwentu. Tak będzie i tym razem, a nauki będzie głosił gość, który przyjedzie aż z Gdańska. – To karmelita, który powie o szkaplerzu i być może zachęci do uroczystego przyjęcia szkaplerza. Już dziś zapraszam serdecznie na nauki – zachęca ks. Jerzy.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama