54 pracodawców przez kilka godzin w Kolegium Jana Pawła II czekało na potencjalnych pracowników podczas XII Studenckich Targów Pracy i Praktyk.
Targi Pracy i Praktyk to inicjatywa Biura Karier KUL skierowana do wszystkich studentów i absolwentów lubelskich uczelni. W tegorocznej edycji targów udział wzięli przedstawiciele międzynarodowych korporacji, firm ogólnopolskich, a także lokalnych pracodawców i instytucji rynku pracy. Swoją ofertę przedstawili pracodawcy reprezentujący różnorodne branże: finanse, bankowość, doradztwo personalne, IT, służby mundurowe, fundusze strukturalne i inne.
Pracodawcy, którzy pojawili się na dzisiejszych targach nie ukrywali, że jest to dla nich zarówno forma reklamy firmy jak i też sposób na pozyskanie dobrego pracownika bądź stażysty. - Jesteśmy amerykańską firmą działająca na lubelskim rynku już dwa lata. Poszukujemy pracowników na stanowisko specjalisty ds. obsługi klienta ze znajomością języka niemieckiego - mówi Anna Ruchaj rekruter w firmie Convergys w Lublinie - Szukamy osób otwartych ambitnych.
Wśród potencjalnych pracodawców pojawili się m.in. także przedstawiciele firmy Balkalland. - Oferujemy aktualnie stanowiska pracy w Janowie Podlaskim oraz w Warszawie. Wiemy, że dla aktualnych studentów priorytetem jest praca w Lublinie, natomiast zachęcamy ich jednak do zapoznania się z naszą ofertą - informują przedstawiciele Balkallandu.
Nie zabrakło też firm poszukujących stażystów jak choćby PZL Świdnik, którego stoisko obsługiwały absolwentki KUL odbywające w świdnickich zakładach staż.
- Targi to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z pracodawcami, którzy zawsze chętnie przybliżają charakter pracy na konkretnych stanowiskach - zauważają organizatorzy wydarzenia. - Bez względu na etap studiów warto zorientować się, jakich kompetencji i kwalifikacji pracodawcy wymagają od kandydatów w procesie rekrutacji do pracy.
Badania pokazują, że największe luki kompetencyjne w grupie osób wchodzących na rynek pracy znajdują się w obszarze kompetencji społecznych. W związku z tym pracodawcy przygotowali dla odwiedzających targi specjalny pakiet bezpłatnych szkoleń m.in. dotyczących podatków, ubezpieczeń społecznych, rozmowy rekrutacyjnej, marketingu internetowego czy zarządzania emocjami.
Agata i Paulina studentki III roku prawa na targi dotarły by przede wszystkim właśnie po to by wziąć udział w proponowanych warsztatach. - To dla nas priorytet, bo na razie jeszcze nie szukamy konkretnej pracy. Chcemy się jednak jak najlepiej przygotować do przyszłej rozmowy rekrutacyjnej, więc postanowiłyśmy skorzystać z propozycji szkoleń szczególnie tych, które oferuje firma Deloitte - podkreślają studentki.
Każdy kto miał ochotę mógł także w strefie indywidualnych konsultacji sprawdzić swoje CV, przejść symulację rozmowy kwalifikacyjnej oraz poznać kompetencje niezbędne w pracy w danej branży.
-