Nowy numer 44/2020 Archiwum

KUL kończy 98 lat. Jego powstanie dało rozwój miastu

8 grudnia przypada 98. rocznica pierwszej inauguracji na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Z tej okazji uczelnia zaprasza na wykład prof. Alicji Grześkowiak.

KUL to pierwsza uczelnia, która powstała w odrodzonej po latach rozbiorów Polsce, pierwszy uniwersytet  katolicki w tej części Europy oraz najstarsza uczelnia lubelska. Studia na czterech wydziałach: Teologicznym, Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Nauk Humanistycznych rozpoczęło 399 studentów. Pierwszą siedzibą uniwersytetu był gmach Diecezjalnego Seminarium Duchownego w Lublinie.

Honorowym gościem rocznicowych uroczystości będzie naukowiec, polityk i działacz społeczny - prof. Alicja Grześkowiak.

O 11.00 w Auli im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego obędzie się uroczystość nadania jej honorowego tytułu KUL Deo at Patriae deditus.

Pani profesor jest prawnikiem, byłym marszałkiem Senatu, w latach 1989-1991 była przewodniczącą Komisji Konstytucyjnej Senatu RP, a następnie od 1993 do 1997 członkiem Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. Jest konsultorem Papieskiej Rady ds. Rodziny, członkiem Papieskiej Akademii Życia, Damą Zakonu Rycerzy Świętego Grobu w Jerozolimie. W latach 1990-2010 kierowała Katedrą Prawa Karnego KUL.

Wcześniej, o 8.00 w Kościele Akademickim zostanie odprawiona Msza św. w intencji uniwersytetu, której będzie przewodniczył prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński.

Obchody rocznicowe zakończy koncert z cyklu OPUS MAGNUM - KULowskie wieczory z muzyką. W niedzielę 11 grudnia w Auli im. Stefana Kard. Wyszyńskiego o 18.00 z Nadzwyczajnym Koncertem Kameralnym wystąpi Lutosławski Quartet, który wykona utwory Beethovena, Markowicza i Brahmsa. Wstęp na koncert jest wolny.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
TAGI:

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama