Nowy numer 44/2020 Archiwum

Uczniowie ze Świdnika mogą spać spokojnie

Władze Świdnika zapewniają, że reforma oświaty nie naruszy w mieście wygody uczniów i nauczycieli.

Wszystkie 6-letnie szkoły podstawowe w Świdniku 1 września 2017 r. zostaną przekształcone w placówki 8-letnie, a niektóre z nich „wchłoną” gimnazja. Siedziba żadnej świdnickiej podstawówki się nie zmieni. Zmiany będą dotyczyły Szkoły Podstawowej nr 3, w której zajęcia będą prowadzone w dwóch budynkach, przy ul. M. Kopernika 9 i 9a. Od września będzie funkcjonował tylko jeden zespół szkół, Zespół Szkół Ogólnokształcących, w którego skład wejdzie Szkoła Podstawowa nr 4 i II Liceum Ogólnokształcące.

- Chcemy rozwiać niepewność, która być może pojawiła się w środowiskach nauczycielskich - mówi burmistrz Waldemar Jakson. - W świetle nowych przepisów, wszyscy pracownicy dotychczasowych szkół 6-letnich i gimnazjów, staną się pracownikami 8-letnich szkół podstawowych, a dyrektorzy szkół podstawowych i ZSO nr 1 pozostają na swoich stanowiskach do końca okresu, na jaki powierzono im te funkcje. Dyrektor Gimnazjum nr 1 stanie się, z mocy ustawy, wicedyrektorem ośmioletniej szkoły podstawowej.

Największa zmiana czeka, jedyne w Świdniku samodzielnie działające Gimnazjum nr 1, które od września 2017 r. zostanie włączone do Szkoły Podstawowej nr 3. Wybór tego wariantu poprzedziła analiza sytuacji demograficznej w mieście oraz lokalowej świdnickich szkół. Odbywały się także konsultacje z Komisją Oświaty, Rodziny i Spraw Społecznych Rady Miasta Świdnik oraz z dyrektorami świdnickich szkół, w zakresie zapewnienia miejsca realizacji obowiązku szkolnego i przedszkolnego oraz dostosowania warunków lokalowych i kadrowych do wprowadzanych zmian.

Nie bez znaczenia jest też to, że pojawią się nowe godziny w szkołach podstawowych, które umożliwią nauczycielom uzupełnianie etatu. Samorząd będzie dążyć do tego, by nie przyjmować nowych osób na etaty, tylko w pierwszej kolejności zapewnić pracę nauczycielom już zatrudnionym.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama