W nocy z 16 na 17 marca 1942 r. rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 r. wysłano tam około 28 tys. Żydów.
W 75. rocznicę tych wydarzeń, w dniach 16-18 marca 2017 r., Państwowe Muzeum na Majdanku zaprezentuje m.in. wystawę plenerową i zorganizuje uroczystości upamiętniające.
16 marca o godzinie 16.30 w Trybunale Koronnym w Lublinie odbędzie się otwarcie wystawy plenerowej „Dzielnice zagłady”. Ekspozycja ukazuje wybrane zagadnienia związane z prześladowaniem i eksterminacją Żydów w okupowanym Lublinie. Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie promocja katalogu ekspozycji zawierającego ponad 150 unikalnych, często niepublikowanych dotąd fotografii i dokumentów oraz prawie 70 fragmentów relacji świadków historii. Natomiast 18 marca o godzinie 10.30 i 14.30 wystawę „Dzielnice zagłady” będzie można zwiedzać z przewodnikiem muzealnym. Chęć udziału w spacerze należy zgłosić telefonicznie, dzwoniąc pod numer: 81 710 28 33. Z kolei 17 marca o godzinie 12.00 w Muzeum – Miejscu Pamięci w Bełżcu z udziałem przedstawicieli władz państwowych i wojewódzkich, a także młodzieży ze szkół na Lubelszczyźnie odbędą się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszych masowych deportacji Żydów do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu. Program obchodów obejmuje oficjalne wystąpienia, modlitwy i oddanie hołdu pomordowanym poprzez złożenie kwiatów oraz zapalenie zniczy.
Także prezydent Lublina oraz Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” zapraszają 16 marca 2017 r. na obchody 75. rocznicy likwidacji getta na Podzamczu w Lublinie organizowane w ramach 75. rocznicy "Aktion Reinhardt" i Zagłady Żydów Polskich dokonanych przez niemiecką III Rzeszę.
- To w nocy z 16 na 17 marca 1942 roku rozpoczęła się likwidacja getta na lubelskim Podzamczu. Wówczas odszedł pierwszy, liczący 1,4 tys. osób, transport do obozu zagłady w Bełżcu. Do połowy kwietnia 1942 r. wysłano tam około 28 tys. Żydów. Datę 16 marca uznaje się za początek akcji „Reinhardt” – zagłady Żydów w Generalnym Gubernatorstwie dokonanej przez niemiecką III Rzeszę. Sztab całej operacji znajdował się w Lublinie. Tu też w dniach 3 i 4 listopada 1943 roku została ona zakończona w ramach akcji „Erntefest” („Dożynki”) - wyjaśnia Grzegorz Jędrek, specjalista ds. kontaktów zewnętrznych z Ośrodka „Brama Grodzka - Teatr NN".
Program obchodów:
10.00 Przejście władz miasta, młodzieży z lubelskich szkół oraz mieszkańców Lublina Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” na teren miejsca pamięci Umschlagplatz (początek: al. Tysiąclecia, od strony Wzgórza Zamkowego, miejsce po synagodze Maharszala).
18.00 Misterium „Światła i Ciemności” (Brama Grodzka, ul. Grodzka 21).
19.00 Oratorium „Opowieści z Nocy” (Sala Czarna, ul. Grodzka 21).
Ponadto 18 i 19 marca odbędą się spacery Szlakiem Pamięci „Lublin. Pamięć Zagłady” dla mieszkańców Lublina prowadzone przez Stowarzyszenie „Studnia Pamięci”.
Wydarzenie patronatem medialnym objął m.in. Lubelski "Gość Niedzielny".