- Od 17 lat w kolejne urodziny Józefa Czechowicza spotykamy się w Bramie Grodzkiej, by wspólnie czytać jego „Poemat o Mieście Lublinie” - informuje Grzegorz Jędrek.
15 marca 1903 r. urodził się jeden z najsłynniejszych lubelskich poetów - Józef Czechowicz. - Od 17 lat w kolejne urodziny poety spotykamy się w Bramie Grodzkiej, by wspólnie czytać jego „Poemat o Mieście Lublinie”. W tym roku obchodzimy także 80. rocznicę pierwszej emisji „Poematu” na antenie Polskiego Radia, dlatego do wspólnego czytania zaprosiliśmy lubelskich radiowców - informuje Grzegorz Jędrek z Teatru NN.
Spotkanie rozpocznie się 15 marca w Sali Czarnej w Bramie Grodzkiej o 17.00. Uczestnicy wydarzenia otrzymają ręcznie wykonany i numerowany poemat opatrzony wykonanymi specjalnie na tę okazję miedziorytami. Przygotowaniem druku poematu zajęli się pracownicy Izby Drukarstwa Domu Słów.
Uczestnicy urodzin otrzymają ręcznie wykonany i numerowany poemat Józefa Czechowicza Brama Grodzka, Teatr NN - Nie zawsze pamiętamy, że „Poemat…” był napisany jako słuchowisko radiowe. Wszystko wskazuje na to, że jest to też pierwsze dzieło Czechowicza napisane specjalnie dla radia. Poemat w Polskim Radiu recytowali Irena Kwiatkowska i Antoni Bohdziewicz. Czechowicz był radiem zafascynowany. „Gdy uczestniczymy w grze, której jedynym walorem są głosy, o ileż łatwiej jest dać się ponieść wyobraźni i stworzyć scenerię delikatną, pałac z pajęczyn i migotów (...). I tu ukazuje mi się wielkość sztuki radiowej” - mówił poeta.
Z okazji urodzin poety szeroki program działań przygotowało także Muzeum im. Józefa Czechowicza. Również15 marca o 16.00 w Galerii Malarstwa Polskiego na Zamku odbędzie się koncert laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego im. J. Czechowicza i otwarcie wystawy prac nagrodzonych w Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym im. J. Czechowicza. Natomiast 18 marca o 17.00 w DDK Węglin rozpocznie się „Wieczne Czytanie. Czechowicz” w wykonaniu Ireny Jun.
Również w Gimnazjum nr 19 im. Józefa Czechowicza młodzież i nauczyciele będą świętować urodziny poety. Oprócz ciasta dla poety przygotowanego przez uczniów odbędzie się recytacja wierszy Czechowicza i konkurs recytatorski oraz wiedzy o poecie.