Reklama

    Nowy numer 11/2023 Archiwum

Imieniny pasterza. Pamiętamy w modlitwie o bp. Józefie Wróblu

Bp Józef Wróbel obchodzi dziś imieniny. Przyłączając się do życzeń i modlitwy, przybliżamy sylwetkę jednego z pasterzy Kościoła lubelskiego.

Urodził się 18 października 1952 roku w Bestwinie k. Bielska-Białej. W tej miejscowości uczęszczał do szkoły podstawowej. W latach 1967-1971 kształcił się w Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Żywcu. W latach 1971-1973 studiował na Pomaturalnym Studium Technicznym oraz Politechnice Łódzkiej (filii w Bielsku-Białej). W grudniu 1973 r. wstąpił do Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (księży sercanów).

Studia filozoficzno-teologiczne odbył w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach k. Krakowa. W ramach seminarium z historii kościoła pisał monografię "Szkic historyczny parafii Mychów". W sierpniu 1980 r. rozpoczął studia specjalistyczne z teologii moralnej w Akademii Alfonsjańskiej (Uniwersytet Laterański) w Rzymie. W roku akademickim 1983/1984 był studentem Wydziału Teologii uniwersytetu katolickiego we Fryburgu w Szwajcarii. Studia doktoranckie ukończył w czerwcu 1985 r., uzyskując tytuł doktora teologii moralnej.

Po powrocie do Polski w 1985 r. pełnił obowiązki wikarego w parafii Węglówka (k. Mszany Dolnej), a także rozpoczął wykłady z etyki i teologii moralnej w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. W latach 1986 i 1987 pełnił obowiązki sekretarza Prowincji Polskiej Księży Sercanów.

W 1987 roku nostryfikował doktorat na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 1 października 1987 r. rozpoczął na tej uczelni pracę dydaktyczno-naukową. W latach 1990-1993 pełnił funkcję rektora w Wyższym Seminarium Misyjnym Księży Sercanów w Stadnikach. Obok wykonywanych funkcji administracyjnych, wychowawczych i dydaktycznych, był też organizatorem lub współorganizatorem konferencji, sympozjów, sesji, zjazdów, paneli oraz akademii o profilu naukowym i rocznicowym, w tym również międzynarodowych.

Jako rektor seminarium razem z prefektem i alumnami nadał nowy kształt i upowszechnił dwumiesięcznik dla osób chorych i samotnych "Wstań".

W 1999 r. uzyskał tytuł doktora habilitowanego. W tym samym roku został mianowany kierownikiem nowo utworzonej przy Instytucie Teologii Moralnej KUL Katedry Teologii Życia. W latach 1999-2002 był wiceprzewodniczącym Komisji Etycznej przy Akademii Medycznej w Lublinie.

30 listopada 2000 r. został mianowany przez Ojca Świętego Jana Pawła II biskupem ordynariuszem diecezji Helsinki. 27 stycznia 2001 r. otrzymał święcenia biskupie w Helsinkach.

Od 1 lipca 2008 r. jest biskupem pomocniczym archidiecezji lubelskiej.

Księdzu biskupowi życzymy wielu łask Bożych i prowadzenia przez Ducha Świętego w jego posłudze.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Reklama

Zapisane na później

Pobieranie listy