Nowy numer 44/2020 Archiwum

Powstaje kolejny żłobek uniwersytecki, tym razem na UP

Żłobki dla dzieci studentów i pracowników uczelni w Lublinie funkcjonują już od jakiegoś czasu. Pierwszy żłobek powstał przy Uniwersytecie Medycznym. W zeszłym roku tego rodzaju placówki otworzył KUL i UMCS. Teraz do instytucji, które wspierają rozwiązania pro rodzinne, dołącza także Uniwersytet Przyrodniczy.

W Lublinie jest osiem miejskich żłobków. Żeby zapisać dziecko do któregoś z nich, często trzeba to zrobić tuż po otrzymaniu numeru PESEL dziecka. Lista dzieci oczekujących na wolne miejsca jest bardzo długa.

Dzięki dotacji Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w 2015 r. w Lublinie przy Uniwersytecie Medycznym powstał pierwszy żłobek dla dzieci studentów i pracowników uczelni. Śladem UM w zeszłym roku poszły dwie kolejne uczelnie: KUL i UMCS, które otworzyły żłobki. Trzy uniwersyteckie żłobki w zeszłym roku na swą działalność otrzymały od ministerstwa dofinansowanie blisko 500 tys. zł.

W tym roku w kolejnej edycji programu rządowego "Maluch Plus 2017" o takie dofinansowanie wystąpił Uniwersytet Przyrodniczy. - Zależy nam by wspierać rodziny, by rodzice nie musieli rezygnować z pracy naukowej ani ze studiów. Dziś rodzicielstwo stawia się na pierwszym miejscu, ale chcemy, by każdy kto może łączyć pracę zawodową z wychowaniem dziecka, miał taką szansę - wyjaśnia rzecznik prasowy UP Iwona Pachcińska. - Dlatego władze naszej uczelni podjęły decyzję o podpisaniu umowy podpisała umowę o współpracy z Żłobkiem Uniwersyteckim "Kids&Baby", który otrzymał dofinansowanie w programie ministerialnym.

Żłobek dla dzieci pracowników, doktorantów i studentów UP będzie działał przy ul. Bema 1. - Z doświadczenia sąsiedniej uczelni wiemy, że lokalizacja żłobka blisko miejsca pracy rodziców, to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie - podkreśla Iwona Pachcińska.

Uniwersytet w pierwszym roku działalności żłobka będzie miał do dyspozycji 29 miejsc. O przyznawaniu miejsc decydować będzie kolejność zgłoszeń. Do żłobka będą przyjmowane dzieci od  5 miesiąca do 3 roku życia. Miesięczny koszt utrzymania dziecka w żłobku UP będzie wynosił 1050 zł. z czego 500 zł. to kwota dofinansowania. - Rodzice będą musieli dopłacić 550 zł - informuje pani rzecznik.

Rekrutacja do nowo utworzonego żłobka rozpocznie się od 3 kwietnia br. Nabór prowadzony będzie poprzez formularz rejestracyjny dostępny na stronie: www.maluch.net.

Otwarcie żłobka zaplanowano na 1 czerwca 2017 r.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama