Droga Krzyżowa na terenie byłego obozu śmierci na Majdanku, zainaugurowała diecezjalne obchody Światowego Dnia Młodzieży w archidiecezji lubelskiej. Uczestniczyło w niej kilka tysięcy osób.
Kilka tysięcy osób młodych zarówno duchem jak i ciałem wzięło udział w 19. Drodze Krzyżowej odprawianej na Majdanku. Ks. Adam Bab, wikariusz biskupi ds. młodzieży archidiecezji lubelskiej informuje, że uczestnikom drogi krzyżowej rozdano przynajmniej 4 tys. krzyżyków. Nabożeństwo tradycyjnie rozpoczął dźwięk Dzwonu Pokoju. – Kochani młodzi, bardzo wam dziękuję, że co roku przychodzicie tutaj na Drogę Krzyżową tydzień przed Wielkim Piątkiem dniem, w którym Jezus umarł za nas na krzyżu – mówił rozpoczynając modlitwę arcybiskup Stanisław Budzik.
– Wszyscy przychodzimy tutaj na to miejsce kaźni po to, aby sobie przypomnieć, że Chrystus idzie przez wieki drogami naszej ziemi, niesie swój krzyż i cierpi w naszych siostrach i braciach. Przychodzimy tutaj po to, aby z krzyża Chrystusowego czerpać moc i inspirację do budowania społeczeństwa, w którym nie będzie podziałów, prześladowań, uchodźców i konfliktów, a my sami rozpoczniemy burzenie murów i zaczniemy budować mosty porozumienia.
Arcybiskup przypomniał, że ziemia po której kroczą uczestnicy nabożeństwa jest świadkiem cierpienia i śmierci naszych sióstr i braci. - Przelana tutaj niewinna krew połączyła narodowości, światopoglądy i wyznania – podkreślał arcybiskup.
W nabożeństwie uczestniczyli także młodzi z Ukrainy oraz siostra Anna Demerjian z Aleppo w Syrii.
– Przyjechałam tutaj do was mając za sobą bagaż 6-letniego cierpienia – mówiła s. Anna. – Ludzie z naszego kraju przeżyli wszelkiego rodzaju Golgotę. Siła naszych ludzi upadła. Nasz naród po tych 6 latach jest naprawdę zmęczony. Proszę was dzisiaj tutaj o modlitwę, by ta wojna wreszcie się skończyła. Wierzę, że ta modlitwa może sprawić cuda. Dlatego błagam was módlcie się za każdego kto traci swe życie w Syrii, za każda matkę, która straciła swoje dziecko módlcie się za każdego – prosiła.
Nabożeństwo zakończyła wspólna modlitwa o pokój odmówiona w języku polskim angielskim i ukraińskim. Po niej wszyscy trzymając się za ręce odmówili modlitwę Ojcze nasz.
Arcybiskup zwrócił jeszcze uwagę, że modlitwa na Majdanku, to odpowiedź na apel św. Jana Pawła II, który bardzo często mówił o tym, abyśmy nie zapominali o męczennikach i ofiarach II wojny św. – Odpowiadacie także na apel Ojca św. Franciszka, który nas wzywał, abyśmy opuścili wygodne kanapy i ruszyli w drogę i odkrywali to, co ważne. Przez udział w tej niezwykłej Drodze Krzyżowej na tym miejscu naznaczonym cierpieniem człowieka, możemy budować nowy świat.
Droga Krzyżowa zainaugurowała diecezjalne obchody Światowych Dni Młodych, które potrwają do niedzieli. Jutro o godz.14 na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbędzie się Forum Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej zatytułowane „Młodzi w Kościele – wierzący, gniewni, potrzebujący”. Natomiast w niedzielę uroczystości rozpocznie spotkanie w kościele akademickim KUL z s. Anną z Aleppo.
Zaraz po nim o godz. 14.30 młodzi przejdą z palmami do archikatedry, gdzie o 15.30 zostanie odprawiona Msza św. pod przewodnictwem abp Stanisława.