Dokładnie 14 kwietnia przypada kolejna rocznica urodzin Stanisława J. Kalinowskiego. Każdy mieszkaniec Lublina powinien poznać jego życiorys.
W okresie świątecznym, gdy wielu ludzi będzie zmierzać do kościołów w centrum miasta, aby przeżywać Święta Paschalne, a inni będą robić przedświąteczne zakupy i załatwiać najważniejsze sprawy – warto zwrócić uwagę na nowy skwer w centrum miasta, u zbiegu ulic: Bernardyńskiej i Koziej. Nosi on imię adwokata Stanisława J. Kalinowskiego. Dokładnie 14 kwietnia przypada kolejna rocznica jego urodzin. A postać to niezwykła.
Jego życiorys jest ogromnie bogaty. Przebija się zwłaszcza wątek aktywności społecznej, szacunku wobec wykonywanego zawodu i ludzi, troska o dobro wspólne i poświęcenie. Oraz żywa wiara. Stanisław Jerzy Kalinowski urodził się 14 kwietnia 1888 r. we Lwowie. Tam ukończył Wydział Prawa Uniwersytetu Lwowskiego i odbył aplikację sądową. W 1915 r. został oddelegowany do Lublina, gdzie pełnił ważne funkcje. W 1921 r. został wpisany na listę adwokatów Rady Adwokackiej w Lublinie. Był wybierany na funkcję dziekana Rady Adwokackiej w Lublinie.
Skwer imienia adw. Stanisława Kalinowskiego w centrum Lublina ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Jak czytamy w opracowanym przez adwokatów życiorysie, w czasie okupacji przewodniczył konspiracyjnym zespołom adwokackim angażując się w pomoc adwokatom i ich rodzinom. Wykazał się bohaterską postawą, gdy Niemcy zażądali przygotowania listy adwokatów celem ich wysiedlenia. Wówczas na listę wpisał tylko swoje nazwisko. Zmarł 10 lipca 1954 r. i jest pochowany na cmentarzu przy ul. Lipowej w Lublinie.
- Warto podkreślić, że po wybuchy II wojny światowej uczestniczył w konspiracyjnym zorganizowaniu ukrycia dla przywiezionych do Lublina obrazów Jana Matejki „Kazanie Piotra Skargi” oraz „Bitwa pod Grunwaldem”, oraz innych wartościowych muzealiów. Uczestniczył w pracach Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce i Towarzystwie Opieki nad Majdankiem. Przewodniczył Obywatelskiemu Komitetowi Odbudowy Katedry Lubelskiej. Za swoją działalność został uhonorowany nadaniem godności szambelana papieskiego - informuje adwokat Seweryna Sajna, rzecznik prasowy Okręgowej Rady Adwokackiej w Lublinie.
Napis na tablicy brzmi: „Ścierajcie próżność moją modląc się za duszę Stanisława ur.14.4.1888 we Lwowie, zm. 10.7.1954 w Lublinie” ks. Rafał Pastwa /Foto Gość - Po śmierci Stanisława Kalinowskiego w przedsionku archikatedry lubelskiej została umieszczona tablica z epitafium „Ścierajcie próżność moją modląc się za duszę Stanisława ur.14.4.1888 we Lwowie, zm. 10.7.1954 w Lublinie”. Tablica ta po renowacji budynku została przeniesiona i obecnie znajduje się przed wejściem do archikatedry - precyzuje.
Na początku marca 2017 r. Rada Miasta Lublin podjęła uchwałę o nadaniu imienia adwokata Stanisława Kalinowskiego skwerowi położonemu w centrum miasta, u zbiegu ulic Bernardyńskiej i Koziej. Uroczyste odsłonięcie skweru nastąpi w okresie poświątecznym.