Będzie jednym z nielicznych muzeów w Polsce, gdzie osoby niewidome będą mogły oglądać eksponaty przez dotyk. Muzeum Wsi Lubelskiej realizuje nowatorski program dla zwiedzających.
Coraz częściej wśród gości lubelskiego skansenu pojawiają się osoby niepełnosprawne wśród których są niedowidzący i niewidomi. Do tej pory mogli oni jedynie słuchać opowieści przewodników o tym, gdzie się znajdują i jak dawniej wyglądało życie na wsi.
- Z naszych danych statystycznych dotyczących gości muzeum wynika, że w ciągu roku odwiedziło nas około 1000 osób niepełnosprawnych w tym także osoby z dysfunkcją wzroku. To skłoniło nas do zastanowienia się nad sposobem pokazania naszych zbiorów ludziom, którzy nie mogą ich zobaczyć. Po konsultacjach ze środowiskami osób niewidomych i niedowidzących postanowiliśmy stworzyć specjalny program, który umożliwi zwiedzanie skansenu i oglądanie go przez dotyk. Wystąpiliśmy do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z prośbą o dofinansowanie zadania pt. „Inne spojrzenie. Przystosowanie treści wystaw stałych Muzeum Wsi Lubelskiej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”. Udało się nam fundusze pozyskać. Obecnie trwają prace nad realizacją tego przedsięwzięcia - mówi Anna Fajge-Samoń z Muzeum Wsi Lubelskiej.
Zadanie do łatwych nie należy. Powszechnie wiadomo, że w muzeum eksponatów się nie dotyka, dlatego zostaną wykonane na specjalne zamówienie przedmioty na wzór zabytkowych, które będzie można dowolnie badać przez dotyk.
- O ile z wykonaniem eksponatów do dotykania sprawa wydaje się stosunkowo łatwa, o tyle trudniej dać osobie niewidomej wyobrażenie jak dawniej wyglądała chłopska chałupa, dwór szlachecki, kościół czy wiatrak. Dlatego wybraliśmy 5 obiektów z różnych sektorów muzeum, których zostaną wykonane żeliwne makiety. Każda z nich zostanie ustawiona przed oryginalnym obiektem - mówią pracownicy muzeum.
Zostanie także stworzona specjalna mapa całego terenu z jego ukształtowaniem i umiejscowieniem zabytków, która pozwoli osobie niewidomej wyobrazić sobie miejsce w którym się znajduje.
- Oprócz eksponatów do dotykania zostaną przygotowane także informatory w alfabecie braila oraz nagrania, które będzie można usłyszeć w wybranych obiektach - podkreśla Anna Fajge-Samoń.
Obecnie trwają prace nad wykonaniem makiet, map i kopii eksponatów. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć już w maju, natomiast całość powinna być gotowa pod koniec roku.