Nowy numer 49/2020 Archiwum

To pierwszy polski biskup wyróżniony "Laurem Pamięci"

Biskup Mieczysław Cisło otrzymał nagrodę za wieloletnią pracę na rzecz dialogu katolicko-żydowskiego i wkład w zachowanie dziedzictwa polskich Żydów.

Wręczenie nagród miało miejsce 15 maja wieczorem w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, bp Cisło przyjął wyróżnienie jako „wyrazy uznania dla Episkopatu Polski, który od dziesięcioleci zaangażowany jest w dialog katolicko-żydowski. Począwszy od pioniera i nestora tego dialogu abp Henryka Muszyńskiego, prymasa seniora i abp. Stanisława Gądeckiego”.

Bp Mieczysław Cisło, biskup pomocniczy archidiecezji lubelskiej był przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem z ramienia episkopatu przez dziesięć lat, od 2006 roku do 2016.

Podczas przemówienia w ramach uroczystości, uznanie dla pracy bp. Cisło wyraziła Anna Azari, ambasador Izraela w Polsce. Ambasador dodała, że była pod wrażeniem, kiedy dowiedziała się o istnieniu Dni Judaizmu w Polsce.

Nagroda jest przyznawana w ramach programu prowadzonego przez Ambasadę Izraela w Polsce i Fundację Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego pod honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Program wiąże się z 25. rocznicą przywrócenia stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Izraelem.

Nagrodę otrzymali ponadto: Knyszyńskie Towarzystwo Regionalne im. Zygmunta Augusta, Stowarzyszenie Lapidarium Żydowskie we Wronkach, Dariusz Fodczuk i Piotr Piłasiewicz.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama