Abp Stanisław Budzik ustanowił 12 nowych kapłanów dla archidiecezji lubelskiej. - W tym dniu widać, ile jest wiary i nadziei w ludzie Bożym - mówił metropolita lubelski.
W liturgii święceń uczestniczyły rodziny i przyjaciele neoprezbiterów oraz wychowawcy seminaryjni oraz 160 księży. W radosnej uroczystości wzięli też udział biskupi: Mieczysław Cisło, Ryszard Karpiński i Artur Miziński, sekretarz KEP.
Arcybiskup Stanisław Budzik podkreślił w ramach homilii, że dwunastu apostołów Chrystusa umacniał jeden Duch. To w mocy Ducha Świętego poszli na cały świat, aby głosić Ewangelię. Odnosząc się do momentu powołania kandydatów do świeceń, przypomniał osobę Szymona Piotra, który mimo własnej kruchości złowił wielką ilość ryb, ale to dokonało się tylko dzięki słowu Chrystusa. Metropolita lubelski przywołał również scenę, gdy Piotr, chcąc naśladować Chrystusa kroczącego po falach jeziora, zaczyna tonąć. - Pan podtrzymuje Piotra, podtrzymuje nas. Nadaje nam nową lekkość wiary, wyciąga do nas rękę, która ratuje i prowadzi. Kierujmy zawsze nasze spojrzenie ku Niemu, wyciągajmy do Niego nasze ręce, wtedy nie pokona nas żadna fala. Będziemy służyć życiu, które jest silniejsze od śmierci. Będziemy służyć miłości, która jest silniejsza od nienawiści - mówił abp Budzik.
Podczas Litanii do Wszystkich Świętych ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Zwrócił uwagę, za Benedyktem XVI, że wszystkie znaki święceń kapłańskich są zobrazowaniem słów: „Już was nie nazywam sługami, bo sługa nie wie, co czyni pan jego, ale nazwałem was przyjaciółmi, albowiem oznajmiłem wam wszystko, co usłyszałem od Ojca mego”. – Nałożenie rąk, wręczenie Księgi – Jego Słowa, wręczenie Kielicha, przez który powierza nam największą i osobistą tajemnicę, do tego przekazuje władzę odpuszczania grzechów.
- Takie jest głębokie znaczenie bycia kapłanem: stać się przyjacielem Jezusa Chrystusa. W tę przyjaźń powinniśmy się angażować codziennie. Przyjaźń oznacza wspólnotę myśli i pragnień, ale także wspólnotę działania. Oznacza, iż powinniśmy poznawać Chrystusa w sposób osobisty, słuchając Go i przebywając z Nim. Oznacza, że powinniśmy wychodzić z Nim do ludzi, by stawać się „solą ziemi i światłem świata” – podkreślał.
Neoprezbiterzy wraz z biskupami i wychowawcami seminaryjnymi ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Nawiązał przy tym do słów św. Jana Pawła II, wypowiedzianych przed trzydziestu laty w Lubinie, gdy podczas Mszy św. udzielił święceń kapłańskich pięćdziesięciu diakonom z całej polski. Papież wówczas podkreślił, że solą ziemi i światłem świata są te rodziny, w których wzrasta powołanie zakonne i kapłańskie, oraz wspólnoty i parafie, które żyją autentycznie Ewangelią; że światło i sól stanowią również osoby, które na co dzień realizują przykazania Chrystusa.
Metropolita lubelski wezwał nowych kapłanów, aby troszczyli się o wszystkich ludzi, w parafiach, szkołach i innych miejscach swej posługi, by umieli dbać także o ubogich i zagubionych. - Macie zapraszać do Kościoła ludzi stojących z daleka, na jego obrzeżach - obojętnych, a nawet krytykujących. Zachęcił, aby zgodnie ze słowami papieża Franciszka byli kapłanami radości, bo ta jest prawdziwa, jeśli wypływa z Chrystusa. Radością jest bowiem poświęcenie życia dla Chrystusa.
W tym kontekście metropolita przypomniał również słowa ks. Josepha Ratzingera, które ten umieścił sześćdziesiąt sześć lat temu na swoim obrazku prymicyjnym: „Nie jesteśmy panami waszej wiary, lecz sługami waszej radości”. Słowa te nawiązują do zwrotu św. Pawła Apostoła. Kapłaństwo to swoiste „wejście w świat”, by realizować posłannictwo Chrystusa, oznacza przyjęcie na siebie pokory wiary i ryzyka służby, aby ludzi doprowadzić do Boga.
Święcenia prezbiteratu otrzymali: Dawid Gawin - parafia Matki Bożej Bolesnej w Kraśniku, Jakub Głowacki - parafia św. Anny w Lubartowie, Artur Grzywaczewski - parafia Rozesłania Świętych Apostołów w Chełmie, Adrian Komorowski - parafia Ducha Świętego w Poniatowej, Przemysław Lemieszek - parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Sobieszynie (diecezja siedlecka), Damian Matysiak - parafia św. Jadwigi w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Karol Mazurek - parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Starym Opolu (diecezja siedlecka), Maciej Molicki - parafia św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim (diecezja sandomierska), Jan Tadyniewicz - parafia św. Barbary w Łęcznej, Krzysztof Wicha - parafia Wniebowzięcia NMP w Opolu Lubelskim, Mateusz Wójcik - parafia św. Antoniego Padewskiego w Lublinie, Rafał Wójcik - parafia św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie.
W niedzielę po święceniach odprawią swoje Msze św. prymicyjne w rodzinnych parafiach.