Żyjemy w zupełnie "nowym świecie", w którym fotografia stanowi coraz częściej podstawę komunikacji i kreacji rzeczywistości.
Katedra Komunikacji Wizualnej w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL rozpoczyna cykl konferencji pod ogólnym tytułem: „Przestrzenie komunikacji wizualnej – nowe odsłony”, której przyświeca idea stworzenia płaszczyzny wymiany myśli teoretyków i badaczy komunikacji wizualnej. Pierwsza konferencja w ramach cyklu odbędzie się w KUL - 6 czerwca 2017 r. i jest zatytułowana: „Fotografia w mediach”.
Konferencja wydaje się być ciekawa dla studentów, osób, które zajmują się badaniem kultury i świata mediów, kreacją wizerunku czy szeroko pojętą promocją. Tematyka fotografii i „nowych mediów” – powinna być dogłębnie przeanalizowana przez wychowawców, nauczycieli i rodziców.
- Obecnie paradygmat wizualności określa sposób myślenia o otaczającej nas rzeczywistości, a komunikacja wizualna stała się naczelną kategorią poznawczą. Fotografia stanowi jedną z ważniejszych form w pejzażu mediów wizualnych i wciąż w znacznej mierze kształtuje oblicze współczesnej kultury. Znajdujemy ją wszędzie – począwszy od badań naukowych, po sztukę, literaturę i ekspansywny świat mediów – tłumacza organizatorzy.
- W ramach pierwszej konferencji proponujemy temat skupiony na szeroko rozumianym społeczno-kulturowym kontekście funkcjonowania fotografii w przestrzeni komunikacyjnej. W szczególności interesuje nas rozległa i zróżnicowana sfera twórczości łączącej fotografię z innymi mediami zarówno tradycyjnymi jak i „nowymi”. Naszym zamierzeniem jest refleksja nad tymi złożonymi zagadnieniami i precyzyjny opis zjawisk towarzyszącym medialnym fenomenom fotograficznym – precyzują organizatorzy konferencji.
Konferencja odbędzie się w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim 6 czerwca, przy al. Racławickich (Gmach Główny KUL (GG 208)
Program
9.00 – 9.45 rejestracja uczestników
9.45 – 10.00 uroczyste otwarcie konferencji
10.00 – 10.45 Fotografa jako notatnik wizualny – refleksje artysty, wykład inauguracyjny, prof. Leszek Mądzik
10.45 – 11.00 przerwa kawowa
11.00 – 11.45 Sesja I: Artystyczne aspekty wykorzystania fotografii
11.45 – 13.00 Sesja II: Fotograficzne kreacje rzeczywistości w mediach
13.00 – 13.45 obiad
13.45 – wspólne zdjęcie przed pomnikiem Jana Pawła II i Stefana Kard. Wyszyńskiego
14.00 – 15.00 sesja III: Prawno-etyczne aspekty obecności fotografii w mediach
15.00 – 15.45 sesja IV: Fotografia w komunikacji społecznej
15.45 – 16.00 Dyskusja
16.00 – podsumowanie i zamknięcie konferencji: dr hab. Justyna Szulich-Kałuża, dyrektor IDiKS