30 lat temu do Lublina przybył Jan Paweł II. W ciągu jednego dnia odwiedził Majdanek, KUL i odprawił Mszę św. na lubelskich Czubach. Rocznicę tego wydarzenia wspominano dziś w kościele, który na zawsze będzie kojarzył się z papieżem Polakiem.
9 czerwca 1987 r. na błoniach w dzielnicy Czuby zgromadziło się ponad milion osób. O godz. 15.45 przybywającego papieża powitała ogromna owacja wiernych. Oficjalne powitanie wygłosił bp Bolesław Pylak. Przed ołtarzem stało 50 diakonów oczekujących na przyjęcie z rąk Ojca świętego święceń kapłańskich.
Na części fundamentów będącego w budowie kościoła pw. św. Rodziny przygotowano ołtarz polowy zwieńczony figurą Chrystusa Zmartwychwstałego. Było upalnie. W czasie Mszy św. niebo coraz bardziej się jednak chmurzyło a pod koniec uroczystości zaczął padać ulewny deszcz.
Tak było 30 lat temu. 9 czerwca 2017 r. by przypomnieć to wydarzenie w papieskim kościele na Czubach ponownie zgromadził się tłum wiernych. Uroczystość była też okazją do poświęcenia kościoła, na którego fundamentach papież Polak odprawił jedyną w historii Lublina Mszę św.
Uroczystej Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył abp Stanisław Budzik. Wśród gości, którzy przybyli, by wspólnie modlić się w rocznicę pobytu papieża na Czubach, pojawili się także biskupi z sąsiednich diecezji, przedstawiciele władz miasta i województwa oraz księża z lubelskich parafii.
Podczas homilii abp Stanisław przypomniał wydarzenia sprzed 30 lat. Począwszy od wylądowania papieskiego samolotu na Majdanku aż do Mszy św. na terenie parafii św. Rodziny. - Dziś w 30 rocznicę pobytu papieża Polaka w naszym mieście i na tym miejscu, spotykamy się, by podziękować Bogu za dar wielkiego świętego papieża. Dziękujemy także za tę świątynię, która nas dziś jednoczy na tym miejscu. Chcemy ją uroczyście dedykować, konsekrować czyli poświęcić Bogu. Jest ona naszym darem dla Boga, ale jest równocześnie darem Boga dla nas - podkreślał arcybiskup.
Arcybiskup przywołał też początki parafii oraz historię jej powstania. - 35 lat temu w 1982 r abp Pylak otrzymał od ówczesnego wojewody zapewnienie, że będzie mógł być wybudowany kościół na Czubach - wspominał arcybiskup. - Ta nowa dzielnica liczyła wtedy 6 tys ludzi. Prowadzenie prac budowlanych powierzono ks. Ryszardowi Jurakowi dotychczasowemu proboszczowi w Grabówkach. 12 grudnia 1982 r. bp Zygmunt Kamiński poświecił wybudowaną kaplicę oraz plac przeznaczony pod budowę przyszłego kościoła. Następnego dnia bp Pylak powołał do życia samodzielny ośrodek duszpasterski pod wezwaniem św. Rodziny. 21 listopada 1984 została formalnie erygowana parafii pw. św. Rodziny.
Po homilii i odśpiewaniu Litanii do Wszystkich Świętych, arcybiskup namaścił świętymi olejami ołtarz, a biskupi namaścili ściany kościoła. Świątynia została też okadzona.
Wierni, którym nie udało się wejść do świątyni uczestniczyli we Mszy św. na placu przed kościołem gdzie wystawione były telebimy. - Ja byłam na tej Mszy św. 30 lat temu. Pamiętam wszystko bardzo dobrze -mówi pani Krystyna - Był tak wielki tłok w moim sektorze. Byłam przekonana, że na pewno umrę - śmieje się kobieta.- Przez te wszystkie lata mieszkam w tej dzielnicy i cieszę się, że mogę świętować kolejną okrągłą rocznicę tego wydarzenia.
Po uroczystej Mszy św. w papieskim kościele odbył się koncert dedykowany Janowi Pawłowi II. Przed wiernymi zgromadzonymi w świątyni oraz na placu przed kościołem wystąpili: Bogusław Morka, Sylwia Strugińska oraz chór i orkiestra pod dyrekcją Roberta Grudnia