Nowy numer 47/2020 Archiwum

Unieważniono konkurs na opracowanie projektu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego

Uzasadniając tę decyzję Sąd Konkursowy napisał, że ze względu na niesatysfakcjonujący poziom prac konkursowych oraz brak pracy spełniającej oczekiwania organizatora w aspekcie artystycznym, ideowym i estetycznym oraz urbanistyczno-architektonicznym, rozstrzygnięcie konkursu nie jest możliwe.

Przypomnijmy, że był to jeden z pierwszych konkursów na projekt pomnika w Lublinie od wielu lat. Idea upamiętnienie w przestrzeni miejskiej pierwszego rektora uczelni jest związana ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia KUL. Ks. Idzi Radziszewski, wybierając Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, w znaczący sposób wpłynął na późniejszy rozwój miasta, które dziś jest prężnym ośrodkiem akademickim.

Regulamin konkursu postawił przed projektantami bardzo konkretne wymagania: „Wzbogacenie przestrzeni miasta Lublina o dzieło artystyczne o charakterze oryginalnym, niepowtarzalnym i atrakcyjnym, zgodnym z otoczeniem materialnym i społecznym. W związku z tym przedstawione prace wykonane przez uczestników konkursu powinny: być realizacją potrzeby godnego uhonorowania i upamiętnienia ks. Idziego Radziszewskiego, harmonijnie wpisać się w krajobraz miasta, urbanistycznie i architektonicznie akcentując jeden z krańców głównej reprezentacyjnej ulicy Lublina, stworzyć kolejną wysokiej jakości przestrzeń publiczną, kompozycyjnie oraz funkcjonalnie powiązaną z istniejącą architekturą, w zakresie zagospodarowania przestrzennego – stworzyć węzłowy punkt kompozycji przestrzeni skweru z wykształconą dominantą rzeźbiarską, który w sposób maksymalnie efektywny – przy istniejących uwarunkowaniach - integruje otoczenie w sensie kompozycyjnym i funkcjonalnym”

Do udziału w konkursie wpłynęły 23 zgłoszenia, a w wyznaczonym terminie złożono ostatecznie 11 prac konkursowych. Prace konkursowe - zgodnie z zapowiedzią - będzie można oglądać w Atrium Kolegium Norwidianum już od jutra (wtorek) 13. czerwca do środy 21 czerwca 2016 r.

Uczelnia nie rezygnuje z konkursowego wyłonienia projektu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego i rozważa ogłoszenie konkursu w trybie zamkniętym, a więc zaproszenie konkretnych artystów do przygotowania projektu, który byłby pełną odpowiedzią na oczekiwania organizatora konkursu. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama