Uzasadniając tę decyzję Sąd Konkursowy napisał, że ze względu na niesatysfakcjonujący poziom prac konkursowych oraz brak pracy spełniającej oczekiwania organizatora w aspekcie artystycznym, ideowym i estetycznym oraz urbanistyczno-architektonicznym, rozstrzygnięcie konkursu nie jest możliwe.
Przypomnijmy, że był to jeden z pierwszych konkursów na projekt pomnika w Lublinie od wielu lat. Idea upamiętnienie w przestrzeni miejskiej pierwszego rektora uczelni jest związana ze zbliżającym się jubileuszem 100-lecia KUL. Ks. Idzi Radziszewski, wybierając Lublin na siedzibę katolickiego uniwersytetu, w znaczący sposób wpłynął na późniejszy rozwój miasta, które dziś jest prężnym ośrodkiem akademickim.
Regulamin konkursu postawił przed projektantami bardzo konkretne wymagania: „Wzbogacenie przestrzeni miasta Lublina o dzieło artystyczne o charakterze oryginalnym, niepowtarzalnym i atrakcyjnym, zgodnym z otoczeniem materialnym i społecznym. W związku z tym przedstawione prace wykonane przez uczestników konkursu powinny: być realizacją potrzeby godnego uhonorowania i upamiętnienia ks. Idziego Radziszewskiego, harmonijnie wpisać się w krajobraz miasta, urbanistycznie i architektonicznie akcentując jeden z krańców głównej reprezentacyjnej ulicy Lublina, stworzyć kolejną wysokiej jakości przestrzeń publiczną, kompozycyjnie oraz funkcjonalnie powiązaną z istniejącą architekturą, w zakresie zagospodarowania przestrzennego – stworzyć węzłowy punkt kompozycji przestrzeni skweru z wykształconą dominantą rzeźbiarską, który w sposób maksymalnie efektywny – przy istniejących uwarunkowaniach - integruje otoczenie w sensie kompozycyjnym i funkcjonalnym”
Do udziału w konkursie wpłynęły 23 zgłoszenia, a w wyznaczonym terminie złożono ostatecznie 11 prac konkursowych. Prace konkursowe - zgodnie z zapowiedzią - będzie można oglądać w Atrium Kolegium Norwidianum już od jutra (wtorek) 13. czerwca do środy 21 czerwca 2016 r.
Uczelnia nie rezygnuje z konkursowego wyłonienia projektu pomnika ks. Idziego Radziszewskiego i rozważa ogłoszenie konkursu w trybie zamkniętym, a więc zaproszenie konkretnych artystów do przygotowania projektu, który byłby pełną odpowiedzią na oczekiwania organizatora konkursu.