Niebawem 7. Międzynarodowy Festiwal "Śladami Singera"

Wydarzenie zagości w tym roku w 11 miastach. Podczas wędrówki śladem opowiadań laureata Literackiej Nagrody Nobla od 17 do 27 lipca z mieszkańcami poszczególnych miejscowości Lubelszczyzny spotkają się artyści z Polski, Izraela, Armenii, Burkina Faso, Włoch i Czech.

- Czasami szukamy skarbów, które są podobne do tych, które posiadają inne miasta na świecie. Tymczasem my mamy własny, niepowtarzalny skarb. Lublin jest pełen skarbów. Nasz festiwal rozpoczął się w 2011 r. po to, aby odkopać skarb literatury i Lubelszczyzny - mówi Witold Dąbrowski, dyrektor festiwalu i zastępca dyrektora „Ośrodka Brama Grodzka-Teatr NN” w Lublinie.

- Rodzina miasteczek singerowskich jest wielka iż każdym rokiem się powiększa. Nie ma na świecie innego regionu, który zostałby w tak szeroki sposób przywołany w twórczości literackiej noblisty - tak jak Lubelszczyzna. Singer pisał aż o 25 miejscowościach. Dlatego chcemy poprzez zabawę i edukację zachęcić do refleksji nad jego twórczością – tłumaczy Dąbrowski.

Pierwszym powodem zaistnienia festiwalu jest literatura Isaaca Bashevisa Singera (Icchoka Baszewisa Singera) oraz miejsca, które przywołuje w swej twórczości. Kolejnym zaś opłakiwanie ludzi, losów żydowskich mieszkańców miasteczek i przypominanie o ich. - Singer akcje wielu swoich opowiadań umieścił w małych miasteczkach, w ten sposób za pomocą literatury znanej na całym świecie – zapewnił im żywotność i pamięć. Swoistym patronem wydarzenia jest postać Jaszy Mazura – głównego bohatera „Sztukmistrza z Lublina”. Jasza to fikcyjna postać, która jest najbardziej na świecie znanym „Lublinianinem”. - To on zabiera w tę niezwykłą podróż bohaterów literackich i prawdziwych artystów – informują organizatorzy.

W tym roku artyści z bogatym i pełnym głębi programem artystycznym odwiedzą: Kock, Piaski, Bychawę, Kraśnik, Szczebrzeszyn, Józefów, Biłgoraj, Tyszowce, Krasnobród, Janów Lubelski i Lublin. Wszystkie wydarzenia są darmowe i otwarte dla publiczności. Reżyserem profesjonalnego widowiska jest Arkadiusz Ziętek. Literacko-muzyczny spektakl plenerowy łączy w sobie cyrk, akrobację, teatr, beat-box i wreszcie muzykę na żywo.

Program festiwalu będzie realizowany dwuetapowo. W każdej miejscowości w godzinach przedpołudniowych będą się odbywać występy artystów, w różnych punktach danego miasteczka pod hasłem: „Szukajcie przyjaciół Sztukmistrza”. Wiąże się to z możliwością spotkań i rozmów z artystami, czy uczestnictwa w warsztatach. Drugim etapem realizowanego programu będzie wieczorne widowisko Przyjaciele sztukmistrza”, którego początek zaplanowano wszędzie na godz. 19.30. – Przygotowaliśmy gazetę festiwalową dla każdej miejscowości. Oprócz programu, zawarte tam będą informacje o historii miejscowości, a także podstawowe przesłanie na temat twórczości literackiej I. Singera – wyjaśnia dyrektor festiwalu.

Festiwal „Śladami Singera” zakończy się w Lublinie, rodzinnym mieście Jaszy Mazura, wystąpieniem na placu przed dawnym Teatrem Andersena. 27 lipca o godz. 20.00 ekipa artystów wystąpi po raz ostatni w tej edycji festiwalu ze spektaklem „Przyjaciele sztukmistrza”.

Icchok Bashevis Singer urodził się 14 lipca 1904 r. w Leoncinie pod Warszawą jako Icchak-Hersz Zyner. Był synem chasydzkiego rabina. Jego mama była córką rabina z Biłgoraja. Do tego miasta rodzina przyszłego noblisty przeniosła się z powodu głodu w czasie I wojny światowej. Na krótko wraca do Warszawy, aby się kształcić w seminarium rabinicznym. Następnie, nie na długo, wraca do Biłgoraja. Kolejnym etapem jest praca w zawodzie dziennikarza w Warszawie. Debiut literacki to 1925 rok i opowiadanie „Na starość”. Tworzył w języku jidysz. Pierwsza jego powieść „Szatan w Goraju” ukazała się w odcinkach na przestrzeni lat 1933-1934. Z powodu narastających w Europie nastrojów antysemickich i z powodu biedy zdecydował się w 1935 r. na emigrację do Stanów Zjednoczonych. „Sztukmistrz z Lublina” napisany w języku jidysz został opublikowany w 1960 r. Do tej pory został przetłumaczony na wiele języków. Singer został laureatem Literackiej Nagrody Nobla w 1978 r. Zmarł w Miami w USA 24 lipca 1991 r.


Plan 7. Festiwalu „Śladami Singera”:

17.07 – Kock

18.07 – Piaski

19.07 – Bychawa

20.07 – Kraśnik

21.07 – Szczebrzeszyn

22.07 – Józefów

23.07 – Biłgoraj

24.07 – Tyszowce

25.07 – Krasnobród

26.07 – Janów Lubelski

27.07 – Lublin

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..