Główny Lekarz Weterynarii poinformował o stwierdzeniu 54. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce.
Komunikat prasowy dotyczący wyznaczenia 54. ogniska afrykańskiego pomoru świń w Polsce:
Główny Lekarz Weterynarii informuje o stwierdzeniu pięćdziesiątego czwartego ogniska afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce, począwszy od dnia stwierdzenia występowania w Polsce ASF, tj. od 17 lutego 2014 roku.
Pięćdziesiąte czwarte ognisko ASF (trzydzieste pierwsze w tym roku) stwierdzono na podstawie wyników badań otrzymanych 18 lipca br. z krajowego laboratorium referencyjnego ds. ASF, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego - Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach, w gospodarstwie, w którym utrzymywano 32 świnie, położonym w gminie Kąkolewnica Wschodnia, w powiecie radzyńskim, w województwie lubelskim. Gospodarstwo jest położone w obszarze ochronnym zagrożenia.
W gospodarstwie, w którym wyznaczono ognisko ASF, zostały wdrożone procedury związane z likwidacją choroby.
Jak poinformowało Polskie Radio, 19 lipca w resorcie rolnictwa odbyła się narada dotycząca aktualnego stanu rozprzestrzeniania się wirusa. Naradzie przewodniczył minister Krzysztof Jurgiel. Jednak już od 15 lipca obowiązuje zaostrzenie przepisów w związku z koniecznością skuteczniejszego zabezpieczenia gospodarstw hodujących trzodę chlewną, aby nie dochodziło do rozprzestrzeniania się wirusa. W myśl zaostrzonych przepisów pomieszczenia hodowlane powinny być odpowiednio i systematycznie dezynfekowane, a świnie odizolowane od innych zwierząt hodowlanych. Gospodarzy obowiązuje również ubranie ochronne. Dodatkowo podjęto decyzję o kontynuowaniu odstrzału dzików.
Informacje na temat zaostrzonego programu bioasekuracji zostały opublikowane na stronie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie. Pełna treść dokumentu TUTAJ.
Według programu, do 14 sierpnia 2017 r. obowiązuje termin dostosowania gospodarstwa do wymagań dotyczących bioasekuracji, z wyłączeniem obowiązku zabezpieczenia budynków inwentarskich oraz budynków i miejsc wykorzystywanych do przechowywania pasz i ściółki pojedynczym ogrodzeniem o wysokości wynoszącej co najmniej 1,5 m na całej długości, związanym na stałe z podłożem, wykluczającym dostęp wolnożyjących dzików na teren gospodarstwa, który powinien być spełniony do 31 grudnia 2017 r.
Także do dnia 14 sierpnia 2017 r. obowiązuje termin na złożenie oświadczenia do powiatowego lekarza weterynarii w przypadku braku możliwości spełnienia wymagań dotyczących bioasekuracji. Natomiast 15 września 2017 r. mija termin na złożenie wniosku do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa o przyznanie rekompensaty w związku ze stratami powstałymi w wyniku wystąpienia w hodowli ASF.