Nowy numer 22/2020 Archiwum

Koronowane obrazy Matki Bożej. Wystawa w Bibliotece KUL

Doświadczenie wielu wieków pokazuje, że są takie obrazy Matki Bożej, przed którymi wierni wypraszają szczególnie liczne łaski. To one ozdabiane są koronami, na znak poddania się Maryi królowej. Wystawę takich obrazów można oglądać na KUL.

Kopie wszystkich koronowanych obrazów i figur z lat 1717-1796 wraz ze spisami cudów i łask, opisem uroczystości koronacyjnych, a także zbiory kazań wygłoszonych w czasie oktawy koronacji można zobaczyć w Bibliotece KUL na wystawie poświęconej koronacjom cudownych wizerunków Matki Bożej w okresie staropolskim. Ekspozycję przygotowano w 300. rocznicę koronacji obrazu jasnogórskiego.

8 września 1717 roku odbyła się pierwsza poza granicami Italii uroczysta koronacja obrazu, dokonana za zgodą papieską przez biskupa Krzysztofa Antoniego Szembeka koronami ofiarowanymi przez papieża Klemensa XI (1700-1721).

W okresie staropolskim przeprowadzono 28 takich koronacji w tym trzy w ośrodkach unickich.

Były to spektakularne uroczystości, z bogatą oprawą artystyczną, dla których specjalnie budowano bramy tryumfalne.

W czasie uroczystości strzelano z armat, urządzano iluminacje i pokazy fajerwerków. Świętowano zwykle przez całą oktawę, w czasie której wygłaszane były panegiryki i specjalnie przygotowane na tę okazję kazania.

Zwyczaj koronacji należy do tradycji, która przetrwała do naszych czasów. Jest najwyższą formą czci, potwierdzającą królewską godność Maryi, którą Jan Kazimierz obrał na Królową Korony Polskiej, składając śluby w 1656 r. w katedrze lwowskiej.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama