Nowy numer 22/2020 Archiwum

Czas na "Wesele". Wspólne narodowe czytanie

- Kształtują nas te same lektury, ich znajomość stwarza płaszczyznę porozumienia, uruchamia wyobraźnię, choćby tylko dlatego warto czytać - mówi abp Stanisław Budzik, który w Lublinie włączył się do narodowego czytania. W tym roku lekturą jest "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego.

Lektura do wspólnego czytania została wybrana w głosowaniu przez internautów. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z "Przedwiośniem" Stefana Żeromskiego, "Pamiątkami Soplicy" Henryka Rzewuskiego i "Beniowskim" Juliusza Słowackiego.

To akcja, którą zainicjował Bronisław Komorowski w 2012 roku. Wówczas lekturą był "Pan Tadeusz". Od tamtej pory w całej Polsce w jednym czasie znane osoby i zwykli obywatele sięgają publicznie po lekturę tej samej książki.

- To okazja, by wielkie dzieła literatury polskiej odświeżyć, pokazać ich atrakcyjność i wokół nich zgromadzić jak najwięcej osób. Cieszę się, że w Lublinie jest kilka miejsc, gdzie tegoroczna narodowa lektura zostanie uroczyście odczytana - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

O pomyśle wspólnego narodowego czytania pozytywnie wypowiada się także abp Stanisław Budzik, który dołączył do czytających na schodach lubelskiego ratusza. - Jestem zdania, że każda akcja promująca czytelnictwo jest warta poparcia i uczestnictwa. To wspólne lektury kształtują nas jako naród, dają płaszczyznę porozumienia i uruchamiają wyobraźnię, która przenosi nas w świat pełen przygód, kolorów, zdarzeń. Po ulubione lektury sięgamy w różnych chwilach naszego życia. Zdarza się, że to one są dla nas pocieszeniem czy odpoczynkiem - mówi abp Budzik.

Do lubelskiego narodowego czytania włączyli się przedstawiciele lokalnych władz, politycy, dyrektorzy szkół, nauczyciele i uczniowie.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama