Nowy Numer 16/2024 Archiwum

78 lat temu Niemcy zbombardowali Kraśnik

Najtragiczniejszym okazał się dzień 8 września 1939 roku. Z racji przypadającego wtedy święta kościelnego w mieście zgromadziły się tłumy wiernych z Kraśnika i okolic. Wówczas nadleciały niemieckie bombowce.

Należy wspomnieć, że kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kraśniku jako parafia obejmował nie tylko samo miasto, ale szereg sąsiednich miejscowości. W Kraśniku przebywało już wtedy wielu uchodźców z zachodnich ziem Polski. Niemieckie samoloty nadleciały w porze, kiedy z kościoła wyszedł tłum wiernych uczestniczących w uroczystej sumie (pomiędzy godziną 13 a 14). Najwięcej bomb spadło na przedmieście Góry, ulicę Zaklikowską, ale także ulicę Podwalną. Oprócz zrzucanych bomb, bezkarne samoloty Luftwaffe atakowały z broni maszynowej uciekających i próbujących się ukryć ludzi. Do dziś nie ustalono dokładnej liczby ofiar. Szacuje się, że zginęło ok. 70 osób, ale zapewne liczbę tę należy zwiększyć o zmarłych później na skutek odniesionych obrażeń. Liczby rannych mieszkańców nikt nie oszacował. Kraśnik poniósł również ogromne straty materialne. Wiele obiektów ucierpiało bezpośrednio podczas bombardowania oraz na skutek pożarów wzniecanych przez wybuchające bomby. Trudno też oszacować straty w inwentarzu żywym.

Kraśnik nie był przypadkiem odosobnionym. Był jednym z polskich miast, które nie mając strategicznego znaczenia, pozbawione skutecznej obrony przeciwlotniczej, ucierpiały na skutek barbarzyństwa niemieckiego najeźdźcy, który doskonale zdawał sobie sprawę, że atakuje przede wszystkim bezbronną ludność cywilną.

W tym roku po raz pierwszy kraśniczanie uczczą rocznicę tych tragicznych wydarzeń sprzed 78 lat. We wszystkich miejskich szkołach przeprowadzone zostaną uroczyste apele, przybliżające uczniom historię naszego miasta.

O godzinie 17.00 zawyją syreny alarmowe, a mieszkańcy w ten sposób uczczą pamięć o hitlerowskich bombardowaniach naszego miasta chwilą zadumy.

O godzinie 17.30 w kościele pw. Ducha Świętego zostanie odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji ofiar bombardowań Kraśnika we wrześniu 1939 roku.

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy