GN 2/2021 Archiwum

Jak to z Babą Jagą było. Naukowo o bajkach

Okazuje się, że wystarczy mieć 6 lat, by zacząć studiować. Zajęcia z chemii, fizyki czy archeologii dla młodych studentów to bułka z masłem. Takie doświadczenie ma Uniwersytet Dziecięcy UMCS, który zaczyna nowy semestr zajęć dla dzieci.

- Dzieci są bardzo ciekawe świata i wiedzy. To nic, że mają 6, 7 czy 8 lat. Wiedzę z zakresu wielu uniwersyteckich przedmiotów chłoną jak gąbka, wystarczy znaleźć sposób, by ją młodym studentom przekazać - mówi Anna Bukowska odpowiedzialna za Uniwersytet Dziecięcy UMCS.

Niemieccy dziennikarze doszli do wniosku, że szkoła nie dość, że źle uczy, to jeszcze zniechęca do nauki. Ich stwierdzenie okazało się trafne nie tylko na terenie Niemiec, ale i w wielu innych krajach. W Polsce niestety też. Żeby problem rozwiązać, postanowiono zorganizować zajęcia dla dzieci na uczelniach, gdzie o różnych dziedzinach wiedzy wypowiadać się będą nie tylko znawcy tematu, ale przede wszystkim pasjonaci.

Od kilku lat zajęcia dla dzieci odbywają się także w Lublinie. Zarówno KUL, jak i UMCS przygotowały specjalną ofertę wykładów i ćwiczeń dla najmłodszych.

- Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w sobotę przed południem i trwają półtorej godziny. Często jednak czas się wydłuża, bo dzieci nie chcą wychodzić i mają wciąż nowe pytania. Do tego każdy chce sam przeprowadzić pokazywany na zajęciach eksperyment. Na końcu zajęć niezmiennie pojawia się pytanie, dlaczego w szkole tak nie można uczyć - mówi Anna Bukowska z Uniwersytetu Dziecięcego UMCS.

Atrakcyjność zajęć pokazuje nieustannie rosnąca liczba młodych studentów.

- Zaczynaliśmy można powiedzieć skromnie od zajęć dla jednej grupy i każdy z nas robił to dodatkowo, obok swoich podstawowych obowiązków na uczelni. Z czasem jednak zainteresowanie tak urosło, że powstawały kolejne grupy, a organizacja zajęć na uczelni dla dzieci wymagała stworzenia specjalnej jednostki na uniwersytecie. To pokazuje, jak chętnie dzieci uczą się przez zajęcia, które pozwalają na wykonywanie różnych doświadczeń czy eksperymentów - mówią pracownicy UMCS.

Chemia, fizyka, astronomia, archeologia nie są straszne dla najmłodszych, którzy przeszli przez zajęcia w Uniwersytecie Dziecięcym UMCS.

Na uniwersytet może zapisać się każdy między 6 a 12 rokiem życia. Tegoroczny semestr startuje 30 września od wykładu "Jak to z Babą Jagą było. Naukowo o bajkach."

Więcej informacji na stronie uniwersytetu dziecięcego UMCS.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama