GN 2/2021 Archiwum

Zmarł bp Kazimierz Ryczan senior diecezji kieleckiej, wieloletni prof. KUL

Biskup Kazimierz zmarł 13 września po ciężkiej chorobie. Miał 78 lat.

Kazimierz Ryczan urodził 10 lutego 1939 w Żurawicy k. Przemyśla. W latach 1956-1963 studiował w Wyższym Seminarium Duchownym w Przemyślu. Od roku 1966 kontynuował specjalistyczne studia teologiczne na KUL. W 1976 r. rozpoczął pracę naukową na lubelskiej uczelni, a dwa lata później obronił doktorat. W 1992 r. uzyskał stopień doktora habilitowanego i został powołany na Kierownika Katedry Socjologii Religii w Instytucie Teologii Pastoralnej KUL.

11 września 1993 roku przyjął sakrę biskupią i objął posługę ordynariusza diecezji kieleckiej, nie rezygnując z pracy naukowo-dydaktycznej w KUL. Do roku 2011 był kierownikiem Katedry Socjologii Religii, a regularne wykłady prowadził do 2013 r.

Zainteresowania naukowe bp. Ryczana obejmowały socjologię religii i katolicką naukę społeczną, m.in. problematykę powołań kapłańskich i zakonnych, tradycji religijnej, koncepcji ładu społecznego i roli Kościoła w życiu społecznym. Jest autorem kilkudziesięciu prac naukowych z tego zakresu. Wypromował 14 doktorów.

Wyjeżdżał na stypendia naukowe do Instytutu Katolickiego w Paryżu oraz na Uniwersytet Katolicki w Leuven. W czasie pracy na KUL był m.in. sekretarzem, a potem I wiceprzewodniczącym Komisji Uczelnianej „Solidarności” (1980-1981), wicedyrektorem, a następnie dyrektorem Konwiktu księży studentów (1983-93). Był m.in. członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, Rady Naukowej, przewodniczącym Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Społecznych Iustitia et Pax, a także Krajowym Duszpasterzem Ludzi Pracy.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w bazylice katedralnej w Kielcach. Msza Święta żałobna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza zostanie odprawiona w poniedziałek 18 września o 17.00. Msza Święta pogrzebowa pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego – we wtorek 19 września 2017 r. o 15.00. Ciało zmarłego zostanie złożone w krypcie bazyliki.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama