7 października tysiące ludzi staną na granicy Polski z różańcem w ręku. Akcja "Różaniec do granic" w archidiecezji lubelskiej obejmuje dwie parafie, które gościć będą pielgrzymów.
Dorohusk i Świerże to kościoły stacyjne, z których wierni wyruszą do wyznaczonych punktów przy granicy, by wspólnie o jednej porze, polecić nasz kraj Matce Bożej. Zarówno w Dorohusku, jak i Świerżach nigdy nie było okazji do goszczenia takiej ilości pielgrzymów. Parafie więc przygotowują się do tego wydarzenia w sposób wyjątkowy.
Kapłani organizujący modlitwę na granicy proszą by wybierający się na różaniec ludzie zaopatrzyli się w wygodne buty.
- Trzeba liczyć się z tym, że będzie błoto, bo tereny przygraniczne to zazwyczaj pola i nieużytki. Warto zaopatrzyć się też w płaszcz przeciwdeszczowy, gorącą herbatę i jakieś kanapki. Warto też zalogować się na stronie rozaniecdogranic.pl wybierając miejscowość, w której chce się uczestniczyć w modlitwie. Jeśli jednak ktoś się nie zaloguje i w ostatniej chwili zdecyduje na przyjazd, też jest mile widziany - podkreślają kapłani.
Program spotkania i modlitwy w całej Polsce we wszystkich kościołach stacyjnych znajdujących się najbliżej polskiej granicy jest taki sam. O 10.30 pielgrzymi powinni dotrzeć do wybranych przez siebie miejsc, gdzie będzie miała miejsce katecheza wprowadzająca w ideę wydarzenia. Po niej o 11.00 sprawowana będzie Msza św. i adoracja Najświętszego Sakramentu. Po jej zakończeniu przewidziano przerwę na posiłek i toaletę. W zależności od odległości kościoła stacyjnego od granicy około 13.00 ludzie wyruszą do wyznaczonych punktów, by o 14.00 rozpocząć modlitwę różańcową.
- Sam kościół w Świerżach od granicy, czyli rzeki Bug, dzieli
Niektóre miejsca modlitwy są tuż przy drodze, za którą płynie graniczna rzeka, do innych trzeba będzie dotrzeć piechotą.
- Najdalszy odcinek do pokonania w naszej parafii wynosi około
Podobnie program wygląda w drugim z kościołów stacyjnych naszej archidiecezji w Dorohusku, z tą różnicą, że tutaj wierni do granicy wyruszą wspólnie w pieszej pielgrzymce.
- Z kościoła do punktu granicznego, od którego zaczniemy rozstawianie ludzi do modlitwy jest
O udział w modlitwie na granicy Polski apeluje także Episkopat, który w specjalnym komunikacie napisał:
"Szczególną sposobnością do realizowania wezwania Matki Bożej do odmawiania różańca jest ogólnopolska inicjatywa Różaniec do granic. Jej celem jest podjęcie ogólnopolskiej modlitwy różańcowej przez osoby zebrane wzdłuż granic naszego kraju, w intencji Polski i całego świata.
Przedsięwzięcie będzie miało miejsce 7 października tego roku, w pierwszą sobotę miesiąca, w święto Matki Bożej Różańcowej i na zakończenie obchodów 100. rocznicy objawień fatimskich, kiedy to - zebrani na granicach naszej Ojczyzny - o jednej godzinie odmówimy cztery części różańca".