Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radawcu Dużym jest niezwykła. Składa się z kilku wsi i tzw. kolonii, o nazwach pochodzących od osób, które pierwsze w danym miejscu się wybudowały. Ponadto mieszkają tu prawdziwi artyści - mali i duzi.
Parafia w Radawcu Dużym została erygowana w 1988 r. Przez wiele lat jej proboszczem był ks. Konrad Dobrowolski, który skrzętnie dokumentował wszystkie poczynania parafialne w specjalnych kronikach. Trzy lata temu ks. Konrada zastąpił ksiądz, który oprócz teologii mógłby także swoim parafianom wyjaśniać zawiłości matematyki i fizyki. – Zrobiłem specjalizację z tych przedmiotów na kosmologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim – opowiada nowy proboszcz ks. Stanisław Papierz.
Na pytanie jakie miejscowości zaliczają się do parafii, ks. Stanisław odpowiada, że to trochę skomplikowane. – Jest Radawiec Duży, Radawiec za rzeką, Radawczyk Drugi a w zasadzie jego połowa, no i Malinówka i Basakówka – wylicza. – Te ostatnie to kolonie. Obejmują domy pobudowane na drogach odchodzących w bok od drogi głównej. W Malinówce pierwszy pobudował się Malinowski, więc kolonia nosi nazwę od jego nazwiska, a w Basakówce, dom wzniósł pierwszy Basak – wyjaśnia proboszcz.
W parafialnym kościele, który ma niezwykłą akustykę, oprócz obrazu w ołtarzu głównym przedstawiającego Matkę Bożą Nieustającej Pomocy, po bokach znajdują się także obrazy Matki Bożej Częstochowskiej i Jezusa Miłosiernego. – To wierne kopie wykonane przez naszego parafianina pana Tadeusza Kliczkę, nauczyciela plastyki i absolwenta wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych – informuje ks. Papierz.
Radawcowa parafia oprócz tego, że przewodzi jej ksiądz kosmolog, ma nietypowe nazwy miejscowości i na jej terenie działa wyjątkowy artysta, wyróżnia się także prężną pracą Ośrodka Działań Twórczych w Radawczyku Dużym. Agnieszka Wróblewska prezes Stowarzyszenia Pracownia Działań Twórczych z zadziwiającym rezultatem aktywizuje środowisko gminne i parafialne, zarówno tych najmniejszych jak i tych już całkiem dużych.
Agnieszka Wróblewska prowadzi zajęcia zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych
Justyna Jarosińska /Foto Gość
Prawie każdego dnia w pracowni w Radawczyku prowadzone są warsztaty rękodzieła, malarskie, śpiewacze oraz zajęcia z ceramiki dla dzieci i dorosłych.Sama inicjatorka spotkań zaznacza, że najważniejsze jest, by chcieć coś razem robić. – Wiele osób, które tu przychodzą ma niezwykłe, często ukryte talenty. Potrzeba jednak kogoś, kto je w nich odkryje – mówi Agnieszka Wróblewska.