Nowy numer 22/2020 Archiwum

Dziennikarka RL z nagrodą za słuchowiska inspirowane wiarą

Uroczysta gala wręczenia nagród i wyróżnień odbyła się w Galerii Porczyńskich w Warszawie.

32. Międzynarodowy Katolicki Festiwal Filmów i Multimediów „KSF Niepokalana 2017” okazał się szczęśliwy dla dr Małgorzaty Żurakowskiej z Radia Lublin. Na Festiwal „KSF Niepokalana 2017” nadesłano 240 prac festiwalowych: filmów, programów multimedialnych oraz programów radiowych z 22 krajów.

Pierwszą nagrodę w kategorii Programy Radiowe i Słuchowiska otrzymała Małgorzata Żurakowska za słuchowiska „Opiekun Pani Biedy” i „Matka nie opuszcza”.

W pierwszym słuchowisku udział brali studenci Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej KUL, w drugim zaś, całkiem przez przypadek - głosu użyczył szef redakcji Lubelskiego „Gościa”. Jeśli ktoś będzie wracał do słuchowiska, niech uważnie słucha głosu pilota samolotu rejsowego. W obu audycjach występują również aktorzy lubelskich teatrów: T. Bielawiec, P. Gąsiorowicz, M. Majewski. Słuchowiska zostały wyprodukowane przez Radio Lublin.

O czym są oba nagrodzone słuchowiska? Dość oryginalnie wygląda sprawa z „Opiekunem Pani Biedy”. - Jest rok Brata Alberta, a ja lubię „tropić świętych”. To tak na przekór temu, co siedzi głęboko w nas - nie wierzymy w większości, że świętym może zostać każdy z nas. Poza tym biogramy brata Alberta są dość suche. Szukałam w nim człowieka - to co znalazłam - opisałam w słuchowisku, między innymi fakt, że kiedy amputowano mu nogę nie było nic, a czym można byłoby go znieczulić, podano mu mocne, zapalone cygaro. Ale ból był tak silny, że tracąc przytomność- połknął je. Kiedy się to działo miał 18 lat. Kilka lat później nauczył się jeździć na łyżwach - i był w tym znakomity! To tylko część faktów, więcej w audycji - wyjaśnia laureatka.

„Matka nie opuszcza” to z kolei słuchowisko, które sprowokował w znacznym stopniu o. prof. Andrzej Derdziuk. - Temat wywołał o. Derdziuk, organizator obchodów 100-lecia objawień fatimskich na lubelskiej Poczekajce. Tym razem odnalazłam wiadomości o aresztowaniu MB Fatimskiej przez władze PRL w 1978 roku - stąd już tylko krok do interesującej opowieści - opowiada M. Żurakowska. Słuchowisko było emitowane w Radiu Lublin jednocześnie z obchodami.

Drugą nagrodę w tej kategorii otrzymała Anna Musialik-Chmiel za „Piekarskie Jeruzalem” z Polskiego Radia Katowice. Trzecie miejsce przypadło Annie Rawskiej za „Kaszubską Mateńkę” Audycje wyprodukowało Polskie Radio Koszalin.

Małgorzata Żurakowska jest reżyserem obu nagrodzonych słuchowisk, całość akustycznie złożył realizator Jarosław Gołofit. - Nasza praca to część „Radioteatru” - cykl uzupełniają audycje Agaty Koss-Dybały i Marii Brzezińskiej - który pojawia się na antenie RL w soboty po 20.00 - precyzuje laureatka.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama