Wieloletni kanclerz Kurii Metropolitalnej w Lublinie, sędzia Sądu Metropolitalnego, ale przede wszystkim kapłan o wielkim sercu. Ks. dr Franciszek Przytuła przez 40 lat zaangażowany w życie diecezjalnych instytucji przeszedł na emeryturę. Za jego pracę podziękował mu abp Stanisław Budzik.
Praca w instytucjach kościelnych nie przysłaniała mu nigdy zwykłego człowieka. Swój czas dzielił między kurialne obowiązki a pracę duszpasterską.
- To kapłan, który dał się poznać na wielu polach pracy duszpasterskiej. Najpierw jako wikary w kilku parafiach, potem jako rektor dwóch kościołów w Lublinie Świętego Ducha i Matki Bożej Zwycięskiej. Odbyte studia prawnicze i zdolności rozwiązywania trudnych spraw w trudnych czasach, jakie przypadły na młodość ks. Franciszka sprawiły, że coraz częściej angażowano go do spraw w diecezji. Tak został kanclerzem i bliskim współpracownikiem trzech lubelskich biskupów. Patrząc na jego życie nie można nie śpiewać Bogu Te Deum - mówił abp Stanisław Budzik dziękując ks. prałatowi Franciszkowi Przytule za lata pracy na rzecz archidiecezji.
Wśród wielu ważnych i odpowiedzialnych zadań szczególnie zapisał się w historii kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie, gdzie od listopada 1987 r. do 6 lipca 2009 r. był rektorem. Od 1993 r. był też kapelanem Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Lublin.
Jako rektor doprowadził do szybkiego zbudowania nowego, piętrowego Domu Rektoralnego, zakupienia i zainstalowania nowych organów, generalnej renowacji ołtarza wielkiego i figury Najświętszej Maryi Panny oraz gruntownego remontu zewnętrznego kościoła i plebanii.
W 1988 r. zorganizował w kościele Powizytkowskim Tydzień Eucharystyczny w ramach Diecezjalnego Kongresu Eucharystycznego w Lublinie. Jako duszpasterz kościoła rektoralnego i kapelan Związku Żołnierz AK. kontynuował i rozwijał organizowane w tej świątyni uroczystości religijnopatriotyczne, celebrując osobiście nabożeństwa rocznicowe i Msze święte w intencji Ojczyzny oraz bohaterów narodowych i męczenników tragicznych ofiar wrogiej przemocy. Wygłaszał wstępy historyczne i okolicznościowe homilie z okazji świąt państwowych oraz innych obchodów i rocznic, związanych z dziejami narodu i państwa.
Jest dr prawa kanonicznego i mgr teologii. Obecnie mieszka w parafii pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła, gdzie służy duszpasterską pomocą. Mimo wielu emerytalnego nie kończy swojej posługi w diecezji i tam gdzie może chętnie przychodzi z pomocą.