Nowy numer 22/2020 Archiwum

Za kratą są zielone drzewa

Dziś w Krakowie premiera filmu o niezwykłej lubliniance i tomiku jej wierszy. Honorowymi gośćmi będą bohaterki filmu - dr Wanda Półtawska oraz Kamila Janowicz-Sycz. Obie zostaną uhonorowane przez prezydenta Lublina.

Prezydent Krzysztof Żuk wręczy dziś w Krakowie medale 700-lecia Miasta Lublin byłym więźniarkom Zamku Lubelskiego i niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Ravensbrück - dr Wandzie Połtawskiej, która jest Honorową Obywatelką Miasta Lublin, oraz Kamilli Janowicz-Sycz. Uroczystość wpisuje się w premierę filmu „Za krata są zielone drzewa” w reż. Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków i krakowską promocję „Wierszy” Grażyny Chrostowskiej, która wraz z siostrą Apolonią i 12 lubelskimi więźniarkami została rozstrzelana 18 kwietnia 1942 r. w Totengangu.

Za kratą są zielone drzewa - zwiastun
TheMotoTV
Na film zaprasza Muzeum Lubelskie odział Muzeum Martyrologii "Pod Zegarem" w Lublinie, we współpracy z Fabryką "Emalia" Oskara Schindlera oddział Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. Premierę zaplanowano w sali kinowej Fabryki "Emalia". Film poświęcony jest życiu i twórczości pochodzącej z Lublina poetki G. Chrostowskiej. Został on zrealizowany z okazji 75. rocznicy jej śmierci.

To jeden z 59 przejmujących utworów poetki rozstrzelanej w wieku 21 lat. Jej twórczość przypadła na czas pobytu w więzieniu na Zamku w Lublinie i w KL Ravensbrück:

Ludzie są wszędzie

I zawsze jednacy

Czegóż po nich czekać

Czym są ludzie jeszcze

Okrutni są

I biedni

Mali

Nieciekawi

I ja razem z nimi

Nic już nie ma więcej


Grażyna Chrostowska urodziła się 20 września 1921 r. w Lublinie. Ojciec Michał Chrostowski herbu Ostoja oraz matka Wanda z Pomianowskich herbu Ślepowron dbali, aby córki Grażyna i Apolonia wychowywały się w atmosferze patriotycznej. Po śmierci matki, w 1932 r., cały ciężar wychowania spadł na ojca. Podczas okupacji niemieckiej rodzina Chrostowskich działała w konspiracji. W styczniu 1941 roku Pola została aresztowana w Warszawie i przewieziona do lubelskiej siedziby gestapo „Pod Zegarem”. Michał Chrostowski wraz córką Grażyną, mimo ostrzeżeń, nie opuścili Lublina. Zostali aresztowani przez lubelskie gestapo 8 maja 1941 r. i osadzeni w więzieniu na Zamku. M. Chrostowskiego po przesłuchaniach skazano na karę śmierci. 24 maja 1941 r. wywieziono go do KL Auschwitz, gdzie został zamordowany. 21 września 1941 r. na dziedzińcu zamkowym została odczytana lista transportowa, na której znalazły się Pola i Grażyna Chrostowskie. 23 września 1941 r. połączony transport specjalny lubelsko-warszawski dotarł na stację Fürstenberg, w pobliżu której znajdował się KL Ravensbrück. Grażyna Chrostowska została rozstrzelana z siostrą Apolonią i 12 młodymi współwięźniarkami (wszystkie z transportu lubelskiego) 18 kwietnia 1942 r. Egzekucję przeprowadzono w Totengangu, za murem obozu.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama