Na zwycięzców czekają indeksy na wyższe uczelnie i cenne nagrody, jednak nie dla nich tysiące młodych ludzi w Polsce staje do Konkursu Wiedzy Biblijnej. Sięgając po Słowo Boże można odkryć swoją życiową drogę, znaleźć odpowiedzi na nurtujące pytania i odkryć, że o każdej porze dnia i nocy Bóg patrzy na mnie z miłością.
Ola w pierwszej chwili była bardzo sceptyczna, gdy usłyszała propozycję, by wziąć udział w Konkursie Wiedzy Biblijnej.
- Przerażał mnie ogrom wiedzy jaką muszę przyswoić. Chodziło nie tylko o samo przeczytanie wyznaczonych ksiąg z Pisma Świętego, ale wszystkich przypisów, komentarzy, słownika. Wydawało się to takie skomplikowane. Powiedziałam więc mojemu katechecie, że potrzebuję kilku dni do namysłu. Postanowiłam najpierw przeczytać zadane księgi i wtedy się zobaczy. Kiedy otworzyłam Pismo Święte i zaczęłam czytać, okazało się, że tak mnie wciągnęło i sprawiało mi to taką przyjemność, że chciałam jeszcze i jeszcze. Podzieliłam się tym z moimi znajomymi na facebooku i okazało się, że mój przypadek nie jest odosobniony. Jest wielu młodych, którzy czytają Pismo Święte i można z nimi o tym dyskutować, a przy okazji jakoś tak zawierać nowe znajomości, które okazały się bardzo cenne. Od tamtego czasu minęło 4 lata, a my dalej rozmawiamy, spotykamy się, jesteśmy przyjaciółmi. No i w konkursie wzięłam udział dochodząc do diecezjalnego etapu - opowiada dzisiejsza studentka teologii.
Chodziło o to, by zachęcić młodych ludzi do sięgnięcia po Pismo Święte, tak powstał Konkurs Wiedzy Biblijnej, który od dwudziestu dwóch lat gromadzi tysiące młodych ludzi zakochanych w Słowie Bożym - podkreślają członkowie Civitas Christiana, które jest organizatorem konkursu.
Początkowo było to małe wydarzenie gromadzące pasjonatów, którzy chcieli sprawdzić swoją znajomość wybranych ksiąg Pisma Świętego. Okazało się jednak, że zainteresowanie wśród młodych ludzi zachęconych przez katechetów jest tak duże, że z małego konkursu zrobiło się ogólnopolskie wydarzenie.
- To, co nas mile zaskakuje od pewnego czasu, to fakt, że nie tylko katecheci namawiają w szkołach młodzież by zainteresowała się konkursem, ale i młodzież spotykając się na portalach społecznościowych wymienia się opowieściami o tym, jak warto było w czymś takim uczestniczyć zachęcając tym samym rówieśników do podjęcia podobnych wyzwań – mówi Marcin Sułek dyrektor lubelskiego oddziału Civitas Christiana.
Udział w konkursie to wyzwanie dla młodych ludzi, którzy muszą zapoznać się z wybranymi na dany rok księgami Pisma Świętego. Tym razem organizatorzy wybrali Księgę Psalmów, List do Galatów oraz List do Filipian, które trzeba zgłębić wraz z wprowadzeniami, przypisami, komentarzami oraz słownikiem.
Biblijne „zmagania” kierowane są do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Na laureatów czekają, między innymi, indeksy na uczelnie wyższe na różne kierunki studiów oraz inne wspaniałe nagrody.
Konkurs przebiega w trzech etapach: szkolnym, diecezjalnym i ogólnopolskim. Za przeprowadzenie pierwszego z nich odpowiadają katecheci, na podstawie materiałów dostarczonych przez organizatora. Autorami pytań na każdym etapie konkursu są bibliści z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.
Chętni do udziału w konkursie powinni zgłosić się do swoich katechetów, ci zaś przesłać zgłoszenie do Civitas Christiana organizatora zmagań do 28 lutego 2018 roku.