Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał o. Filip Buczyński, założyciel Hospicjum wraz ze swymi współpracownikami, a gabinety nowej poradni przeznaczonej do leczenia w znieczuleniu ogólnym, poświęcił bp Józef Wróbel
W Lubelskim Hospicjum dla Dzieci im. Małego Księcia Poradnia Stomatologiczna, z której korzystają przede wszystkim pacjenci z różnymi rodzajami niepełnosprawności, funkcjonuje od 2008 r. Pacjenci znajdują tu możliwość leczenia w znieczuleniu ogólnym, refundowanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
Dla dzieci czy dorosłych z orzeczoną niepełnosprawnością jest to jedyna szansa na wykonanie takiego leczenia ze względu na brak współpracy z lekarzem w warunkach typowego gabinetu stomatologicznego.
Do chwili obecnej wykonano ponad 4,5 tys. zabiegów kompleksowego leczenia, które polegają na przeprowadzeniu jednoczasowo leczenia zachowawczego, procedur z zakresu chirurgii stomatologicznej czy profilaktyki.
- Po wielu latach funkcjonowania tej poradni zauważyliśmy, że są coraz większe potrzeby, że coraz więcej niepełnosprawnych dzieci chce u nas realizować procedury medyczne - informuje o. Filip Buczyński. - Podjęliśmy więc decyzję, żeby otworzyć nowe skrzydło, gdzie znajdzie się już z prawdziwego zdarzenia sala operacyjna, która będzie spełniała warunki stawiane takim oddziałom, w których są sale operacyjne. Dziś święcimy tę część oddziału, a z drugiej strony mamy świadomość, że jesteśmy na etapie rozpoczynania kontraktu, Już mamy długą listę dzieci, które oczekują, by na tej nowej sali, w tych nowoczesnych warunkach, zrealizować leczenie.
Dyrektor poradni stomatologicznej Małgorzata Borowska, podkreśla, że dziś leczenie stomatologiczne niepełnosprawnych dzieci i dorosłych w pełnej narkozie jest jedyną opcją skutecznego leczenia.- Od dłuższego czasu staraliśmy się o powiększenie kubatury stomatologii, po to aby też zapewnić komfort rodzicom przebywającym z dziećmi na etapie przygotowania do zabiegów i po nich. Nie udało by nam się to, gdyby nie nasi darczyńcy - zaznaczała pani doktor.
W poradni zatrudnieni są lekarze specjaliści w dziedzinie stomatologii dziecięcej, chirurgii szczękowo- twarzowej i stomatologicznej oraz lekarze anestezjolodzy, z wieloletnim doświadczeniem w pracy z osobami niepełnosprawnymi.
Pod opieką poradni są dzieci i młodzież, podopieczni specjalistycznych ośrodków szkolno-wychowawczych, mieszkańcy domów pomocy społecznej, oraz organizacji zrzeszających osoby niepełnosprawne. Pacjenci objęci są stałą opieką stomatologiczną, wykonywane są u nich nie tylko planowe zabiegi lecznicze, ale również systematyczne wizyty kontrolne tak, aby na bieżąco kontrolować stan jamy ustnej.