Nowy numer 22/2020 Archiwum

Unikatowe pieśni wybitnego lublinianina w wykonaniu Cameraty Lubelskiej

Już 18 listopada po raz ostatni w tym roku zespół Camerata Lubelska wystąpi przed publicznością z koncertem, tym razem poświęconym Sebastianowi Klonowicowi.

Koncert poświęcony lubelskiemu poecie Sebastianowi Klonowicowi,będzie ostatnim z cyklu "Wielcy Lublinianie" przygotowanym przez Cameratę Lubelską z okazji 700 - lecia miasta. Jak mówią jego organizatorzy skierowany będzie podobnie jak wcześniejsze koncerty, do wszystkich miłośników muzyki, ale także z racji wielopłaszczyznowej formuły, także do tych, którzy zwracają uwagę na słowo.

- Sebastian Fabian Klonowic  w historii literatury polskiej zaliczany jest do najciekawszych poetów okresu renesansu - mówi Tadeusz Szykuła wiceprezes Stowarzyszenia Camerata Lubelska. - W jego twórczości oryginalnej dominują duże formy i cykle poetyckie, także przekłady. Na podstawie informacji zawartych w księgach miejskich Lublina poznajemy Klonowica jako wybitnego humanistę: pisarza w kancelarii miejskiej, pisarza wójtowskiego, ławnika, wójta lubelskiego, rajcę, burmistrza miasta (1594-1595, 1601), plenipotenta greckich kupców, notariusza, nauczyciela i arendarza szkoły w Zamościu.

Jak się całkiem niedawno okazało Sebastian Klonowic był także kompozytorem. - Dzięki odkryciu w Lublinie w 2002 roku w Bibliotece Uniwersyteckiej KUL unikatowego starodruku, zbioru pieśni z 1581 roku zatytułowanych "Hebdomas, to jest Siedm tegodniowych piosenek wyjętych z pierwszych Ksiąg Mojżeszowych kapituły pierwszej, co którego dnia Pan Bóg stworzył i jako siódmego dnia odpoczął, krótko zebranych przez Sebastyjana Klonowica z Sulimierzyc, pisarza ławicy Lubelskiej"  powiększył i ubogacił się stosunkowo skromny zbiór polskich pieśni wielogłosowych XVI i pocz. XVII. - zauważa T. Szykuła. 

Właśnie te odnalezione pieśni Camerata Lubelska wykona 18 listopada o godz. 20.00 w archikatedrze lubelskiej. - Wybraliśmy na miejsce koncertu archikatedrę, bo znajduje się tam epitafium Sebastiana Fabiana Klonowica - informuje Tadeusz Szykuła. 

Pieśni Klonowica zostaną w Lublinie wykonane po raz pierwszy. Koncertowi towarzyszyć będzie słowo poetyckie, w oparciu o wybrane teksty z twórczości literackiej Klonowica, oraz prezentacja multimedialna obrazująca dziedzictwo kulturowe sztuki lubelskiego renesansu. Poezję Klonowica recytował będzie Jerzy Zelnik.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama