Największy odsetek osób zakażonych wirusem HIV w Europie jest na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii. To temat drażliwy, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i na ścianie wschodniej, choć nie tylko.
W powszechnej opinii utarło się przekonanie, że największy procent zakażeń wirusem HIV jest w Afryce. Tymczasem, biorąc pod uwagę nasz kontekst geograficzny, należy stwierdzić, że „drugą Afryką” jest Rosja. Największy odsetek zakażonych w Europie tym wirusem jest na Ukrainie i w Wielkiej Brytanii.
Jednak to tuż za naszą wschodnią granicą, co niepokoi, odnotowuje się wysoki poziom zachorowań na AIDS. Eksperci twierdzą, że jest to spowodowane wzrostem użycia narkotyków, brakiem wiedzy na temat bezpiecznych i odpowiedzialnych zachowań seksualnych oraz stygmatyzacją ze strony społeczeństwa osób zakażonych wirusem HIV – powoduje to, że nie zwracają się one po pomoc. Brakuje również specjalistycznych ośrodków służących wsparciem. Jak twierdzi Andrzej Pierzchała z PKD w Lublinie, osoby, u których wykryto wirus HIV, mają szansę przedłużyć swoje życie nawet o 30 lat. Ale warunkiem jest odpowiedni czas wykonania testu i podjęcie leczenia.
W związku z tym każdego roku lubelski punkt włącza się w aktywne obchody „Tygodnia testowania”, mające zwrócić uwagę społeczeństwa na problem związany z wirusem HIV. Dane z października tego roku wskazują, że leczeniem ARV w naszym kraju objętych było około 10 273 pacjentów, w tym 110 dzieci. Leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach programu zdrowotnego Ministerstwa Zdrowia „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2017–2021” – informuje strona Krajowego Centrum ds. AIDS.
Od 18 do 24 listopada potrwa w Lublinie Europejski Tydzień Testowania w kierunku HIV. W punktach konsultacyjno-diagnostycznych w całym kraju, także w PKD prowadzonym przez stowarzyszenie „Agape”, mieszczącym się w przychodni przy ul. Spokojnej 3 w Lublinie, można wykonać badanie w kierunku HIV anonimowo i bezpłatnie oraz skorzystać z poradnictwa na temat.
Pod kątem wirusa HIV powinny się badać nie tylko osoby młode. Szacuje się, że 30–35 tys. Polaków jest zakażonych HIV, a 50 proc. z nich o tym nie wie i może nieświadomie zakażać.
W związku z Tygodniem Testowania PKD w Lublinie przy ul. Spokojnej będzie działać:
Andrzej Pierzchała jako doradca okołotestowy przygotowuje osobę, która się zgłasza na badanie poprzez profesjonalną rozmowę. – Ustalamy hasło, bo badanie jest anonimowe, oceniamy stopień ryzyka i analizujemy, czy jest odpowiedni moment na badanie – wyjaśnia. Na wynik testu czeka się tydzień.
Na co dzień PKD „Agape” w Lublinie czynny jest w każdy wtorek i czwartek w godz. 16–18.30.