Jedni przeglądają swoje szafy, inni robią większe zakupy, jeszcze inni oddają swój czas, samochód czy magazyn do dyspozycji akcji Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę. Każdy czymś może się podzielić przyłączając do tej jedynej w swoim rodzaju akcji.
- To akcja, która zrodziła się z potrzeby chwili, kiedy okazało się, że trzeba pomóc dzieciom w zwykłych sprawach. Kupić buty na zimę, kurtkę, pieluchy dla młodszego rodzeństwa, a i rodzicom przydałoby się palto i coś do kuchni, bo z jedzeniem nawet nie zawsze było różowo. Na apel odpowiedziało wiele osób, z małej inicjatywy zrobiło się pospolite ruszenie, które od 25 lat jednoczy ludzi już nie tylko w Lublinie, ale i całej Polsce - przypomina historię akcji Ewa Dados dziennikarka Radia Lublin i inicjatorka akcji.
W tym roku akcja organizowana jest po raz 25.
- To taki mały jubileusz, choć dobro jakie przez te lata udało się wyzwolić jest ogromne. Ludzka wrażliwość na drugiego człowieka nie zginęła. Doświadczamy tego od początku. Coraz więcej osób nie tylko przynosi dary, ale i włącza się w organizację zbiórek. Jedni przygotowują paczki, inni oddają swój czas dyżurując w sztabach, gdzie dary są zbierane, inni użyczają swoje samochody, by te dary przewozić do magazynów, gdzie są segregowane i rozdzielane, jeszcze inni udostępniają te magazyny. Zaprzyjaźnione drukarnie drukują plakaty z logo akcji czy identyfikatory. Wszystko jest darem, bo zasadą akcji jest, że nie zbieramy pieniędzy - mówi Ewa Dados.
Dzieci nie potrzebują pieniędzy, ale zabawek, ubrań, jedzenia, butów, słodyczy i wielu innych drobiazgów. Dlatego sztaby akcji, które mogą powstawać w przedszkolach, szkołach, świetlicach, parafiach czy zakładach pracy zbierają tylko dary rzeczowe, które przed świętami trafiają do potrzebujących. Sztab główny akcji mieści się w Radiu Lublin. Tam też odbywa się rejestracja sztabów i udzielane są wszystkie informacje. Sztab można założyć także poprzez stronę internetową www.pdpz.pl.
Wielka uliczna zbiórka to punkt kulminacyjny akcji, kiedy na ulicach wielu miejscowości staną oznakowane słoneczkiem - logo akcji samochody, do których będzie można składać dary. W samym Lublinie takich punktów będzie 70. W Radio Lublin od 10.00 do 15.00 będzie scena otwarta, gdzie dzieci z różnych środowisk będą występować, a także przybędą goście - lokalni artyści, którzy od lat wspierają akcję. Do udziału w tym spotkaniu zaproszony jest każdy, kto tylko ma ochotę podzielić się czymś z drugim człowiekiem.
Zbiórka uliczna akcji nie kończy, a przeciwnie wszystko wtedy się zaczyna, bo do świąt jest jeszcze dużo czasu.
Tegoroczny magazyn darów, gdzie będą trafiały wszystkie rzeczy, mieści się w Lublinie w Domu Kolejarza, tam też po ich uporządkowaniu będzie także punkt wydawania darów potrzebującym.
Akcję wspiera także Caritas, który pomaga w rozdzielaniu darów oraz Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, gdzie będzie także dyżur wigilijny, gdzie do ostatniej chwili przed świętami będzie się można zgłosić po pomoc.