Rok, który minął był bogaty w wydarzenia zarówno te ściśle związane z życiem naszej archidiecezji, jak i całego regionu.
Stacja Fatima
Włączając się w obchody 100. rocznicy objawień Matki Bożej w Fatimie w Lublinie głównym uroczystościom w parafii noszącej wezwanie Matki Bożej Fatimskiej przewodniczył bp Artur Miziński. Zwracając się do wiernych mówił, że Matka Boża wskazała jak ocalić świat przez modlitwę i nawrócenie. Uroczystości zgromadziły tłumy wiernych. Podobnie było na Poczekajce, gdzie przygotowano nocne czuwanie zatytułowane „Stacja Fatima” - Wiadomo, że by dotrzeć do określonego celu, można jechać różnymi drogami. Do nieba też wiedzie wiele szlaków. Najpewniejszy jest ten, który wskazała Matka Boża w Fatimie - mówił ks. prof. Andrzej Derdziuk kapucyn, który prowadził czuwanie fatimskie na Poczekajce w Lublinie. Także na KUL nie zabrakło sesji naukowych poświęconych objawieniom z Fatimy.
Odeszła najstarsza Polka
Jadwiga Szubartowicz urodziła się w 1905 r. w Lublinie. W październiku 2017 r. skończyłaby 112 lat. Odeszła do Pana 20 lipca. Była świadkiem wielu wydarzeń, które decydowały o losach naszego kraju i świata. Przeżyła dwie wojny światowe, w czasie których straciła wielu ze swych najbliższych. W młodości pracowała z Józefem Czechowiczem. Przez lata patrzyła, jak odchodzą jej bliscy. Chciała przeczytać jeszcze wiele książek. Na pytanie o patent na długie i dobre życie pani Jadwiga, odpowiadała: – Życie człowieka na ziemi nie jest łatwe ani lekkie. Ciągle trzeba się dokształcać i doskonalić, żeby nadążyć za czasem i jego nowościami. Z pomocą Boga należy szukać piękna i dobra, a zło niszczyć. Od stycznia 2017 r. mieszkała w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Ametystowej w Lublinie.
Nowe sanktuarium
7 października abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Mszy św. w kościele Matki Bożej Różańcowej ogłosił tenże kościół sanktuarium Matki Bożej Latyczowskiej, patronki nowej ewangelizacji. W kościele Matki Bożej Różańcowej przy ul. Bursztynowej w Lublinie od trzech lat czczony był obraz Matki Bożej Latyczowskiej. Wielowiekowa podróż cudownego wizerunku zakończyła się uroczystą intronizacją obrazu 4 października 2014 r., w dniu 236. rocznicy jego koronacji. Po trzech latach od wprowadzenia cudownego obrazu do kościoła w Lublinie, to miejsce zostało ogłoszone sanktuarium.
Urodziny miasta
700 lat temu, 15 sierpnia 1317 r. miasto Lublin weszło w orbitę europejskiego rozwoju. Dokument gwarantujący nowy rozdział historii Lublina został podpisany przez księcia Władysława Łokietka w uroczystość Wniebowzięcia NMP 1317 r. W dzień 700. urodzin miasta ten historyczny dokument został udostępniony dla zwiedzających Muzeum na Zamku. Z okazji urodzin miasta przez cały rok 2017 odbywały się wydarzenia kulturalne, artystyczne, naukowe i religijne. Natomiast 15 sierpnia 2017 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta, w której uczestniczyli włodarze, radni, goście z kraju i zagranicy. Wieczorem prezydent miasta Krzysztof Żuk częstował mieszkańców i gości tortem, który miał