Świętowanie jubileuszu tego wydarzenia Muzeum Lubelskie zaplanowało na cały rok. Oprócz tego jednak przez nami wiele innych atrakcji.
Kościół Trójcy Świętej nazywany Kaplicą Zamkową jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki średniowiecznej w Polsce i Europie. Jest to miejsce w którym spotkała się i współistnieje kultura Wschodu i Zachodu.
To właśnie tu 600 lat temu wykonane zostały bezcenne bizantyńsko-ruskie malowidła.
W XV w. z fundacji króla Władysława Jagiełły malarze ruscy z mistrzem Andrzejem na czele pokryli wnętrze świątyni, o której najwcześniejsze wzmianki pochodzą z r. 1326, freskami w technice i stylu wschodnim. Zachowany na łuku tęczowym napis fundacyjny informuje o dacie zakończenia prac - 10 sierpnia 1418 r. i wymienia imię głównego mistrza - Andrzeja. Na początku XIX w. kaplica zamkowa stała się więzieniem, a bezcenne malowidła zostały zatynkowane. W 1899 r. odkrycia fresków dokonał malarz lubelski Józef Smoliński.
W roku jubileuszu Muzeum Lubelskie zamierza, mimo remontu, który ruszy prawdopodobnie od drugiej połowy roku, świętować powstanie tych niezwykłych malowideł.
Zanim jednak placówka przedstawi szczegóły tych obchodów, chce publiczności zaproponować kilka innych ważnych projektów.
Wśród nich m.in. wystawa "Niepodległa" przygotowana z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Jej otwarcie zaplanowano na 20 kwietnia.
Wkrótce potem, we współpracy z Muzeum Narodowym w Szczecinie i kilkoma innymi muzeami w Polsce, pokazana zostanie ekspozycja znalezisk z okresu wędrówki ludów w dorzeczu Odry i Wisły. Otwarcie wystawy "Barbarzyńskie tsunami" zaplanowano na 23 maja.
Od 18 maja podziwiać będziemy mogli prace Tadeusza Mysłowskiego, cenionego i uznawanego przez krytyków i odbiorców przedstawiciela światowej awangardy.