Nowy numer 3/2021 Archiwum

Wielki sukces chóru z Kraśnika

Był jednym z pierwszych chórów w mieście i swoją miłością do śpiewu zarażał innych. Chór Kameralny „Canticum Canticorum” zajął drugie miejsce podczas Międzynarodowego Konkursu Kolęd i Pastorałek ks. Kazimierza Szwarlika.

- Kiedy zaczynaliśmy śpiewać 14 lat temu, w Kraśniku nie było tak wiele zespołów jak dziś. Można powiedzieć, że przecieraliśmy szlaki, bo zapraszano nas do różnych parafii. Z perspektywy lat mogę powiedzieć, że śpiewając w kościołach sialiśmy ziarenko do umiłowania muzyki chóralnej, bo dziś mamy wiele znakomitych chórów w Kraśniku - mówi pani Izabela Zdyb założycielka i dyrygen  „Canticum Canticorum”  chóru kameralnego, który działa przy kościele rektoralnym Ducha Świętego.

Sukces, jaki zespół odniósł był niespodzianką dla jego członków.

- Połączyła nas pasja do muzyki. Chór tworząc przede wszystkim amatorzy, choć jest wśród nas kilka osób mających wykształcenie muzyczne. Żeby dobrze śpiewać nie trzeba jednak mieć ukończonych szkół muzycznych. Myślę, że pomocne w tworzeniu chóru jest to, że jego członkowie potrafią słuchać dyrygenta i nie boją się czasami żmudnej pracy przy nauce jakiegoś utworu - mówi pani dyrygent.

Z chóru dumny jest także ks. Adam Woch rektor kościoła Ducha Świętego.

- Cieszę się bardzo, że ludzie chcą śpiewać. To nie tylko ubogaca liturgię, ale i pomaga się modlić. Dziękuję wszystkim za takie zaangażowanie - mówi ks. Adam.

Jury festiwalu nie przyznało pierwszego miejsca w kategorii „Chórów parafialnych”, a kraśnicki „Canticum Canticorum” podzielił drugie miejsce z Chórem „Cantantens Domino” z kościoła pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu Zdroju.

Początek działalności Chóru Kameralnego "Canticum Canticorum" (nazwa pochodzi od starotestamentowej "Pieśni nad Pieśniami"), który na stałe wpisał się w nurt życia muzycznego Miasta Kraśnika, to Wielkanoc 2004 roku. Wtedy to po raz pierwszy chór wystąpił w kościele pw. Ducha Świętego. W repertuarze chóru znajduje się głównie muzyka sakralna śpiewana a capella, bowiem podstawowym celem działalności jest posługa liturgiczna w kościele pw. Ducha Świętego. Funkcję dyrektora i jednocześnie dyrygenta od początku istnienia Canticum Canticorum pełni Izabela Zdyb, na co dzień nauczyciel muzyki w Szkole Podstawowej nr 6 w Kraśniku.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama