Jest studentką dziennikarstwa na UMCS i jedyną z osób, która popłynie w Rejs Niepodległości, by w styczniu 2019 roku dotrzeć do Panamy na ŚDM.
Wszystko zaczęło się od informacji znalezionej na facebooku, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Akademia Morska w Gdyni i Salezjański Wolontariat Misyjny "Młodzi Światu" organizują niecodzienny konkurs z racji 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zwycięzcy popłyną żaglowcem „Dar Młodzieży” dookoła świata, by na koniec dotrzeć do Panamy na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Warunkiem uczestnictwa było zrobienie zdjęcia przedstawiającego swoją małą ojczyznę, krótki opis czym dla nas ona jest i zdobycie jak największej liczby głosów na facebooku.
- By wziąć udział w konkursie zdecydowałam się w ostatniej chwili. Początkowe informacje mówiły, że 100 osób ma szansę popłynąć w rejs dookoła świata, myślałam wtedy, że 100 osób na całą Polskę to trochę mało. Okazało się jednak, że pierwotna liczba zwiększyła się cztery razy. Wówczas przyszło mi do głowy, że 400 osób to jest już coś i może mi też się uda – mówi Emilia Jóźwiak zaangażowana w działalność Duszpasterstwa Młodzieży Archidiecezji Lubelskiej.
Wybrała się na Stare Miasto w Lublinie, gdzie sfotografowała mural przedstawiający Lublin złotego wieku czyli z przełomu XVI i XVII wieku.
– To niezwykłe miejsce, które wiele o Lublinie opowiada. Na pierwszym planie znajdują się sady, pola i szeroko rozlana Bystrzyca. Powyżej widoczny jest Lublin z charakterystycznymi dla niego budynkami – mówi dziewczyna.
Na zdjęcie Emilii zagłosowało ponad 100 osób, co wystarczyło, by dostać się do drugiego etapu konkursu wymagającego już konkretnej wiedzy z zakresu historii działań niepodległościowych od Powstania Kościuszkowskiego do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 r., podstaw wiedzy żeglarskiej oraz tematu "Morze w Biblii".
- To było wyzwanie i kilka zarwanych nocy, by nauczyć się zagadnień do drugiego etapu konkursu. Przyznam, że bardzo się denerwowałam, bardziej niż podczas sesji, bo materiału było dużo i to w dodatku taki, o którym nie miałam dotąd pojęcia, jak podstawy żeglarstwa. Udało się jednak – cieszy się Emilka.
Po dwóch etapach spośród prawie 600 młodych osób zostało wyłonionych 400 laureatów wśród których znalazła się Emilia. Wraz z pozostałymi zwycięzcami opłynie świat. Załoga będzie się zmieniać na różnych odcinkach. Wiadomo, że żaglowiec popłynie przez takie porty jak: Lizbona, Teneryfa, Kapsztad, Dżakarta, Singapur, Szanghaj i Panama. Ponadto laureaci konkursu będą mieli okazję wziąć udział w 34. Światowych Dniach Młodzieży w Panamie w styczniu 2019 roku.
Emilia nigdy na żaglowcu nie pływała i sama mówi o sobie, że jest raczej szczurem lądowym, ale nie boi się wyzwania. – Myślę, że będzie to przygoda życia – mówi.
Jeszcze nie wiadomo, który z etapów podróży przypadnie Emilii, decyzje mają zapaść w lutym.