Od początku swego istnienia Kościół modli się o jedność. Jakie są owoce tych próśb, wie tylko Duch Święty.
Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Lublinie zakończyła modlitwa w kościele katolickim Nawrócenia świętego Pawła. Kazanie podczas nabożeństwa wygłosił ks. Grzegorz Brudny, proboszcz parafii luterańskiej w Lublinie.
Zwracając się do zgromadzonych, nawiązał do słów: „Prawica Twoja wsławiła się mocą”, które towarzyszą tegorocznemu tygodniowi ekumenicznemu. Słowa te wybrali mieszkańcy Karaibów, którzy przez 5 wieków znajdowali się w niewoli, byli kolonią państw europejskich.
– Oni dobrze rozumieli lud Izraela, gdzie właśnie Prawica Pana wsławiła się mocą, wyprowadzając go z niewoli egipskiej. Prawica Pana dalej wsławia się mocą i dziś, wyprowadzając nas z niewoli grzechu do wolności dzieci Bożych. Bóg chce w swej mocy prowadzić nas jako jeden lud połączony przez chrzest. Pamiętajmy o tym – apelował ks. Grzegorz Brudny.
Do zgromadzonych na zakończenie zwrócił się także proboszcz kościoła polskokatolickiego ks. Andrzej Gontarek.
– Wspólny tydzień ekumeniczny to dobry czas, kiedy możemy razem się modlić i poznawać. To tylko kilka dni, ale one zachęcają nas by przez cały rok budować jedność, podejmować wspólne inicjatywy. Módlmy się o to, byśmy, my chrześcijanie, w każdym człowieku widzieli obraz Jezusa – mówił ks. Andrzej Gontarek.
– Od lat spotykamy się z naszymi braćmi z innych kościołów chrześcijańskich, by wspólnie zanosić modlitwy do Boga. Owoce tych spotkań w naszej małej lokalnej wspólnocie już są wielkie – bo lepiej się znamy, a to znaczy, że lepiej rozumiemy i możemy coraz więcej dzieł podejmować wspólnie. Są też owoce, których nie widzimy, o których wie tylko Duch Święty. Możemy być jednak pewni, że wspólna modlitwa na pewno jest miła Bogu – mówi ks. Sławomir Pawłowski przewodniczący Rady Ekumenicznej przy Arcybiskupie Lubelskim.
Wspólnoty chrześcijan niekatolików na Lubelszczyźnie nie są duże. Wielowiekową tradycję na tym terenie ma wspólnota wyznawców prawosławia, licząca na terenie archidiecezji lubelskiej około 2 tysięcy wiernych. Podobna liczba osób należy do Kościoła polskokatolickiego. Lubelska parafia ewangelicko-augsburska, obejmująca teren całej archidiecezji, liczy sto kilkadziesiąt osób. Pozostałe Kościoły chrześcijańskie zrzeszają również niewielu członków.