Nowy numer 15/2024 Archiwum

Wyjątkowa opera Mozarta ponownie na deskach Teatru Muzycznego

Lubelska publiczność ma szansę znów doświadczyć spotkania z ostatnią napisaną przed śmiercią operą Mozarta "Czarodziejskim fletem".

30 września 1791 roku publiczność wiedeńska po raz pierwszy usłyszała dźwięki uwertury do "Zauberflöte" Wolfganga Amadeusza Mozarta. Mimo tego, że premiera nie odbiła się echem w środowisku ówczesnej krytyki, dzieło natychmiast podbiło serca widzów, nie tylko tych austriackich.

Na dwa miesiące przed śmiercią Mozart przedstawił światu operę, która na zawsze miała się zapisać w historii teatru. Stało się to oczywiście za sprawą mistrzowskiej muzyki, ale "Czarodziejski flet" znaczy dziś więcej niż tylko ostatnia opera geniusza. Jest to także ponadczasowe dzieło pełne subtelnej symboliki odnoszącej się do ludzkiej natury i kultury, kryjące w różnych odcieniach mistycyzmu i fantastyki najgłębsze prawdy o człowieku.

Premiera muzycznego wydarzenia w Lublinie odbyła się 14 października 2017 r. Już 16 lutego po raz kolejny będziemy mieli okazję doświadczyć spotkania z mistrzem i szczególnymi kreacjami, które nakreślił. 

Libretto "Czarodziejskiego fletu", autorstwa  Emanuela Schikanedera, oparte zostało na kanwie baśni Christofa Martina Wielanda "Lulu czyli Czarodziejski flet". Trzon fabuły został jednak mocno wzbogacony o wątki natury filozoficznej oraz etycznej. Konstrukcja fabularna została uzupełniona przez Mozarta w jedną z najbardziej kunsztownych w dziejach opery warstwę muzyczną. 

"Czarodziejski flet" w reżyserii Marii Sartovej będzie grany na scenie Teatru Muzycznego w Lublinie od 16 lutego do 21 kwietnia. W rolach głównych zobaczymy m.in. Monikę  Buczkowską, Małgorzatę Toczyską - Ludwig, Jakuba Gąskę, Daniela Oleksego, Arkadiusza Anyszka, Pawła Trojaka, Martę Książek i Aleksandrę Resztik. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy