W archidiecezji lubelskiej jest ich blisko 800 osób. Bracia i siostry zakonne w dzień Ofiarowania Pańskiego obchodzili swoje święto.
Ofiarowanie Pańskie to od 1997 r. także święto osób konsekrowanych. 2 lutego o godz. 15 w archikatedrze podczas Mszy św. wraz z biskupami lubelskimi Mieczysławem, Józefem i Arturem modlili się przedstawiciele wspólnot i zgromadzeń zakonnych z terenu naszej archidiecezji. – To dzień, w którym dziękujemy szczególnie za powołania zakonne – mówił bp Mieczysław, który przewodniczył Eucharystii. – Każde ze zgromadzeń zakonnych ma do odegrania jakąś ważną rolę w Kościele, gdy to się stanie, ono wymiera i na jego miejsce powstają nowe.
W homilii bp Mieczysław zachęcał każdego z osobna, kierując swoje słowa przede wszystkim do osób konsekrowanych, by nie ustawać w miłości. Przypomniał to, co Matka Teresa często mówiła do sióstr z nią posługujących, że prawdziwa miłość boli. – Kiedy człowiek zapomina o najważniejszym powołaniu, jakim jest miłość, staje się oschły, opryskliwy, zdenerwowany, wszystko go drażni. Dlatego potrzebujemy powrotu do tego Życia, jakim jest Jezus Chrystus – mówił bp Mieczysław. Msza św. w Dniu Życia Konsekrowanego była także okazją do odnowienia ślubów przez osoby konsekrowane oraz złożenia życzeń bp. Mieczysławowi z okazji 20-lecia otrzymania przez niego sakry biskupiej. Obecnie w archidiecezji lubelskiej pracuje 556 sióstr w 93 placówkach oraz 215 kapłanów zakonnych i 29 braci w 36 domach. Prowadzą oni m.in. 7 parafii, z czego 6 w Lublinie: Niepokalanego Serca Maryi i św. Franciszka, Dobrego Pasterza, Niepokalanego Poczęcia NMP, Wieczerzy Pańskiej, Matki Bożej Wspomożenia Wiernych, św. Brata Alberta oraz w Pliszczynie, a także 7 kościołów rektoralnych (w Lublinie, Chełmie i Kazimierzu Dolnym).
Wyraź swoją opinię
napisz do redakcji:
gosc@gosc.plpodziel się