GN 47/2020 Archiwum

Jego twórczość to terapia dla czytelników i dla niego samego

Ks. Arkadiusz Paśnik spotkał się z odbiorcami swoich książek na lubelskiej Poczekajce. Opowiadał o swoim pisaniu i życiu, także o doświadczeniach jego bliskich.

Ks. Arkadiusz Paśnik od 10 lat jest proboszczem parafii św. Michała Archanioła w Lublinie. Wydał cztery książki, z których trzy już stały się bestsellerami. Ostatnia zatytułowana "Lęk" ukazała się w 2017 r. Każda z nich bazuje na jego własnych doświadczeniach lub na doświadczeniach jego rodziny.

W amfiteatrze kościoła o. kapucynów na Poczekajce duszpasterz i pisarz podkreślał, że nigdy nie udało mu się nikogo uzdrowić poprzez swoje pisanie, choć jednak wielu jego czytelników po lekturze, odnajduje w swoim sercu pokój. - Ja zostałem skrzywdzony. Niosę tę krzywdę, niosę i wiem, że będą ją nieść do końca życia - mówił ks. Arkadiusz. - Długo z nią walczyłem, długo walczyłem z Bogiem i ludźmi. Po latach dotarłem do takiego przekonania, że skoro ta rana ciągle jest i jest nie do pokonania, więc może po prostu jest darem. Postanowiłem dotrzeć pod spód tego bólu i znalazłem tam swoją drogę, którą nieudolnie idę.

Ks. Paśnik podkreślił, że w swoich książkach niczego nie definiuje, bo, jak skromnie stwierdził, tak naprawdę niewiele wie. - Widzę że krzywda w moim życiu ma sens. Ona jest potrzebna mnie, ale jest potrzebna, jak widzę także komuś innemu, żeby spróbował zrozumieć swoje życie. Czasami czuję, że jestem w punkcie wyjścia, nic nie wiem i nic nie rozumiem. Nie znam się dobrze na życiu i nie wiem jak żyć, ale wiem kto wie i kogo trzeba pytać. Bóg wie jak żyć.

Wszystkie książki ks. Paśnika, zarówno pierwsza "Obietnica...", kolejna "Znamię" oraz "Dar" i ostatnia "Lęk", są swojego rodzaju oczyszczeniem, ale też hołdem złożonym najbliższym oraz Panu Bogu. - Próbuję wszystko, co się da, ochrzcić - tłumaczył, odpowiadając na pytanie prowadzącego spotkanie o. Andrzeja Derdziuka o funkcję terapeutyczną jego książek. - Jeżeli jakaś rana da się ochrzcić, to chcę to zrobić, chcę to dać innemu człowiekowi, bo nie jestem właścicielem swojego życia. Chcę się tym podzielić, ale jest też w tym nuta egoistyczna. Pisząc książki, leczę sam siebie, ciągle szukam odpowiedzi. 

Książki ks. Arkadiusza Paśnika ukazały się nakładem wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama