O czym młodzi chcą rozmawiać z księdzem?

Z doświadczenia duszpasterzy wynika, że wielu młodych, którzy przychodzą do kościoła, chce rozmawiać o wierze, sensie życia i relacjach w jakich się znajdują.

Smartfon, przy którym młodzi spędzają tak wiele czasu, nie odpowie na ważne pytania, których w życiu ludzi, szczególnie dorastających czy wkraczających w dorosłość, pojawia się coraz więcej. Dlatego dni skupienia z możliwością rozmowy z księdzem czy psychologiem są jedną z możliwości, by spotkać się z drugim człowiekiem twarzą w twarz i podzielić się tym, co przeżywamy na różnych płaszczyznach.

- Młodzi ludzie chcą rzeczywiście rozmawiać. Może nie zawsze mają odwagę przyjść na plebanię czy do kościoła, by poprosić o spotkanie, ale jeśli nadarza się możliwość, wielu chętnie z niej korzysta - mówi ks. Mariusz Salach, duszpasterz prowadzący dni skupienia dla młodzieży połączone z warsztatami psychologicznymi.

- Kiedy rozmawiam z młodymi ludźmi, to poruszane są wszystkie tematy, jakie są dla nich ważne lub trudne. Najczęściej są to zagadnienia związane z niełatwymi relacjami w rodzinie, z trudnością w odkrywaniu własnego powołania życiowego, z kłopotami w rozeznaniu czy ten chłopak czy dziewczyna może być moim przyszłym mężem czy żoną, z trudnościami w relacjach w pracy, na uczelni, z trudem zmagania się z własnymi słabościami i grzechami. Często też rozmawiam z młodymi o wysiłkach, aby być wiernym Bogu w codziennej modlitwie, w słuchaniu słowa Bożego, w uczeniu się przeżywania z Bogiem swoich codziennych spraw, czy o trudzie rozpoznawania woli Bożej w różnych sprawach - podkreśla duszpasterz.

Widząc potrzebę stworzenia miejsca, gdzie młodzi będą mogli przyjść, by zastanowić się nad różnymi sprawami w życiu, siostry wynagrodzicielki Serca Jezusa zaproponowały cykl spotkań - dni skupienia prowadzone przez kapłana połączone z warsztatami psychologicznymi i adoracją Najświętszego Sakramentu. Zatytułowano ów cykl "Poznaj serce Boga".

- Chodzi o to, by odkrywać Boży plan dla naszego życia, by spojrzeć na różne wydarzenia z perspektywy wiary, by mieć pewność, że niezależnie od wydarzeń, jakie się dzieją, Bóg nas kocha i chce dla nas dobra - wystarczy przytulić się do Jego serca - podkreślają siostry.

Najbliższy dzień skupienia dla młodzieży i studentów już jutro, 3 marca o godz. 9.00 w domu sióstr przy ulicy Judyma 47. Poprowadzą go wspólnie ks. Mariusz Salach i psycholog Katarzyna Krasnodębska. Chętni mogą jeszcze zgłaszać się telefonicznie do s. Anny tel. 606 397 960.

Rozmowa z ks. Mariuszem Salachem w kolejnym wydaniu lubelskiego Gościa Niedzielnego.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..