Nowy numer 22/2020 Archiwum

W wieku 101 lat zmarł ostatni żołnierz Kleeberga

Bolesław Kowalski ps. "Wicher" był ostatnim żyjącym żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Zmarł 2 marca 2018 r.

Bolesław Kowalski brał udział w Kampanii Wrześniowej. Był uczestnikiem walk pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską, walczył również w Akcji Burza, w której został ciężko ranny.

W wieku 101 lat zmarł ostatni żołnierz Kleeberga   Podczas ubiegłorocznych uroczystości z udziałem trzech ministrów obrony narodowej w Lublinie (Bolesław Kowalski siedzi na krześle) ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Po wojnie prowadził założoną przez siebie kuźnię. Prześladowany przez władze komunistyczne. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD i UB przez szereg miesięcy musiał się ukrywać zmieniając miejsca zamieszkania. Nie uniknął jednak aresztowania i przesłuchań. W 1951 r. został ponownie aresztowany i uwięziony w Kraśniku. Z więzienia udało mu się wydostać dzięki żonie.

Głos Bohatera #9 - Bolesław Kowalski ps."Wicher"
Głos Bohatera

Po 1989 r. został aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Był jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Koła SPK w Olbięcinie. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..
Komentowanie dostępne jest tylko dla .

Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

Zamieszczone przez internautów komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama