Nowy numer 09/2024 Archiwum

W wieku 101 lat zmarł ostatni żołnierz Kleeberga

Bolesław Kowalski ps. "Wicher" był ostatnim żyjącym żołnierzem Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" gen. Franciszka Kleeberga. Zmarł 2 marca 2018 r.

Bolesław Kowalski brał udział w Kampanii Wrześniowej. Był uczestnikiem walk pod Kockiem, Serokomlą i Wolą Gułowską, walczył również w Akcji Burza, w której został ciężko ranny.

W wieku 101 lat zmarł ostatni żołnierz Kleeberga   Podczas ubiegłorocznych uroczystości z udziałem trzech ministrów obrony narodowej w Lublinie (Bolesław Kowalski siedzi na krześle) ks. Rafał Pastwa /Foto Gość Po wojnie prowadził założoną przez siebie kuźnię. Prześladowany przez władze komunistyczne. Zagrożony aresztowaniem przez NKWD i UB przez szereg miesięcy musiał się ukrywać zmieniając miejsca zamieszkania. Nie uniknął jednak aresztowania i przesłuchań. W 1951 r. został ponownie aresztowany i uwięziony w Kraśniku. Z więzienia udało mu się wydostać dzięki żonie.

Głos Bohatera #9 - Bolesław Kowalski ps."Wicher"
Głos Bohatera

Po 1989 r. został aktywnym członkiem Stowarzyszenia Polskich Kombatantów. Był jednym z założycieli i wieloletnim prezesem Koła SPK w Olbięcinie. Odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Czytaj także:

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy