Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich twórców już od pięćdziesięciu lat czyni scenografię pełnoprawnym bohaterem swoich spektakli.
Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyło się uroczyste wręczenie Księgi Jubileuszowej prof. Leszkowi Mądzikowi, artyście wielu talentów: scenografowi, reżyserowi malarzowi i fotografowi, który ze stuletnią uczelnią związany jest przez połowę czasu jej istnienia.
Uznawany za jednego z najwybitniejszych i najwszechstronniejszych polskich twórców, już od pięćdziesięciu lat czyni scenografię pełnoprawnym bohaterem swoich spektakli. Prowadząc Scenę Plastyczną KUL, opiera się o formy nieme, w których najważniejszą rolę odgrywają obraz, światło i dźwięk. Chociaż nie używa słów, jak stwierdził ks. prof. Stanisław Fel, dziekan Wydziału Nauk Społecznych, to „posługuje się językiem rozumianym na całym globie”.
Unikalność prac prof. Leszka Mądzika podkreśliła w laudacji prof. Magdalena Raszewska. - Jego prace sceniczne nie miały i jak dotąd nie mają odpowiednika w teatralnym świecie.
Księgę Pamiątkową wręczył przy akompaniamencie chóru, rektor uniwersytetu – ks. prof. Antoni Dębiński. Księga jubileuszowa zatytułowana: „Artes Liberales. Teatr – Sztuka – Media” stanowi zbiór tekstów dotyczących działalności teatralnej oraz pozateatralnej prof. Mądzika. Napisana została na wniosek Rady Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej „z powodów oczywistych i bardziej oczywistych” – jak stwierdził prof. Paweł Nowak.
Dziękując wszystkim gościom, prof. Mądzik przypominał w jaki sposób uniwersytet wpłynął na jego karierę, przywołując m.in. osobę prof. Sawickiego.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa „Profesor Leszek Mądzik – Przestrzeń Artysty”, przedstawiająca zdjęcia i wypowiedzi dotyczące różnych sfer życia twórcy. Ilość uczestników, oprawa wydarzenia, a przede wszystkim wspomnienia związane z osobą Leszka Mądzika, jednoznacznie wskazują na to, że oprócz bycia poważanym artystą, jest również szanowanym człowiekiem.
Zanim kariera profesora została uhonorowana Księgą Jubileuszową, minęło wiele lat wypełnionych pracą artystyczną. Jej początki wiążą się z rozpoczęciem życia studenckiego. Już jutro opublikujemy niezwykle ciekawą i oryginalną rozmowę Pawła Andrukiewicza z prof. Leszkiem Mądzikiem.