Koncertem Israel Camerata Orchestra Jerusalem rozpoczął się 22. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena.
Wielkanocny festiwal zatytułowany w tym roku "Beethoven i wielkie rocznice", od lat jest stałym i istotnym elementem życia kulturalnego całej Europy. Nad programem festiwalu czuwa Elżbieta Penderecka prezes Stowarzyszenia im. Ludwika van Beethovena, która starannie dobiera repertuar tak, aby prezentowany był w najlepszych aranżacjach i na najwyższym światowym poziomie.
Wydarzenia lubelskiej edycji festiwalu realizowane są w ramach współpracy ze stowarzyszeniem.
Pierwszy koncert z cyklu, był koncertem specjalnym, ponieważ odbył się z okazji 70 - lecia powstania państwa Izrael i nawiązania polsko - izraelskich stosunków dyplomatycznych. Wśród obecnych na koncercie gości pojawili się m.in. Gershon Zohar były ambasador Izraela w Polsce, kantor Symcha Keller oraz Josef Dakar prezes Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu.
- Spotykamy się nie tylko z okazji 70 - lecia powstania państwa Izrael oraz nawiązania stosunków dyplomatycznych - podkreślał w swoim wystąpieniu prezydent Lublina Krzysztof Żuk. - Spotykamy się tu także dlatego, że chcieliśmy przywołać pamięć ponad 42 tys. lubelskich Żydów, którzy zginęli w ramach akcji "Reinhardt", zamordowanych przez hitlerowskich nazistów. W marcu 1942 r. rozpoczęła się akcja "Reinhardt". Lublin stracił przez półtora roku 30 proc. swoich mieszkańców. Jest moralnym zobowiązaniem, by pamiętać o nich, ale to zobowiązanie kierujemy nie tylko do przeszłości, ale tez do przyszłości, do tych, którzy po nas muszą pamiętać.
Na lubelskiej scenie CSK wraz z orkiestrą z Izraela wystąpił jeden z najwybitniejszych pianistów polskich młodego pokolenia Szymon Nehring. Orkiestrą dyrygował Avner Biron, a repertuarze znalazły się m.in. utwory Bartoka, Beethovena, Mozarta.
Kolejny koncert z cyklu już dziś także na scenie CSK a ostatni odbędzie się archikatedrze lubelskiej.