Nowy numer 13/2024 Archiwum

Równolatek niepodległej

100 lecie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego skłania do badań nad jego początkami i historią. Podjął się tego m.in. prof. Mieczysław Ryba w książce "Katolicki Uniwersytet Lubelski. Korzenie, początki, źródła tożsamości".

Spotkanie z autorem i sesja poświęcona refleksjom nad początkami uniwersytetu zgromadził na KUL licznych gości. Wśród zaproszonych była także premier Beata Szydło. Obowiązki rządowe nie pozwoliły jej na przybycie, ale do uczestników sesji skierowała nagranie wideo, w którym podkreślała znaczenie dla Polski Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jego wielki wkład w zachowanie wartości chrześcijańskich w społeczeństwie, szczególnie w trudnych latach komuny, i odważne poszukiwanie prawdy. List do zgromadzonych przesłał także premier Mateusz Morawiecki. Dziękował w nim za odwagę profesorów, którzy nie ulegali naciskom i w swoich badaniach naukowych, i w przekazywaniu wiedzy zachowywali niezależność, wskazując na chrześcijańskie korzenie Europy.

W promocji książki uczestniczyli liczni goście   W promocji książki uczestniczyli liczni goście
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Spotkanie otworzył wykład prof. Henryka Kieresia o roli uniwersytetów w świecie. - Kultura jest uprawą świata, a miejscem, w którym rozgrywa się bitwa rozstrzygająca o jakości tej uprawy i o biegu kultury jest uniwersytet. Racją, dla której powstał, były wpisane w ludzką naturę konieczność i powinność zrozumienia świata, czyli poznania jego ostatecznych przyczyn oraz zintegrowanie pozyskanej wiedzy i działalności człowieka pod kątem rozpoznanego ostatecznego celu jego życia - mówił prof. Kiereś.

W książce prof. Ryby nie zabrakło refleksji nad kontekstem sporów, jakie toczyły się w Europie w czasach powstawania Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.

O publikacji mówił także wojewoda lubelski prof. Przemysław Czarnek, który też napisał do niej słowo wstępne.

- Wiek działalności KUL to ogromny dorobek, dziedzictwo i niecodzienny wkład w budowę dobra wspólnego. Wielki wkład w odbudowę II Rzeczpospolitej, wielkie zasługi dla przetrwania polskiego Kościoła, polskiej kultury i dla odbudowania katolickich elit wyniszczonych podczas II wojny światowej i w okresie stalinizmu - podkreśla wojewoda. Prof. Mieczysław Ryba wśród zaproszonych prelegentów   Prof. Mieczysław Ryba wśród zaproszonych prelegentów
Agnieszka Gieroba /Foto Gość
Sam autor we wstępie do książki zaznacza: - Za konieczne uznałem w tej książce nakreślić szerszy kontekst przemian ideowych w Europie, które doprowadziły po rewolucji francuskiej do potężnego starcia kultury chrześcijańskiej z wszelkiego rodzaju antykatolickimi nurtami myślowymi i ideologiami. Zatem znajdziemy w tej publikacji odniesienie tak do dziedzictwa doby oświecenia, jak i do epoki pozytywizmu. Wszak katolickie uczelnie powstały niejako w reakcji na kryzys uniwersytetów - pisze prof. Ryba.

Aneks do książki stanowią m.in. encyklika Leona XIII "Aeterni Patris", pisma założyciela KUL ks. Idziego Radziszewskiego, "Fides et ratio" Jana Pawła II.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy