Nowy numer 48/2020 Archiwum

Stąpając po ziemi, patrzmy w niebo

W 20. rocznicę powstania parafii abp Stanisław Budzik poświęcił kościół pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego. Uroczystość połączona była z odpustem.

Inicjatorem powstania na obrzeżach Lubartowa parafii Wniebowstąpienia Pańskiego był ks. Andrzej Tokarzewski, proboszcz parafii św. Anny, do której należały wcześniej te tereny. 21 maja 1998 roku abp Józef Życiński utworzył oficjalnie jednostkę administracyjną i powołał ks. Stanisława Rząsę na proboszcza nowej wspólnoty. W 20. rocznicę tych wydarzeń i w dzień odpustu parafialnego abp Stanisław Budzik podczas uroczystej Eucharystii konsekrował kościół. Zwracając się do zgromadzonych, przypomniał, że zadaniem uczniów jest głosić Ewangelię i świadectwo miłości oraz podtrzymywać w ludzkich sercach nadzieję. – Święto wniebowstąpienia nie jest wezwaniem do wpatrywania się w niebo, ale do pójścia na ziemi do braci i głoszenia Ewangelii.

Pójście na ziemi do braci jest wezwaniem, by przygotować ziemię na powtórne przyjście Jezusa. Człowiek wierzący jest realistą i wie, że ta ziemia nie zaspokoi pragnień jego serca, że jego celem jest dążenie do nieba, gdzie jest prawdziwe mieszkanie w Domu Ojca. To mieszkanie nie ręką ludzką uczynione, ale miejsce wieczne przygotowane przez samego Boga – mówił abp Stanisław. Zachęcał też, by, będąc na ziemi, szukać tego, co w górze. – Zadania te nie są sprzeczne, uzupełniają się jak droga i cel, praca i zapłata. Na pytanie, gdzie jest niebo, nie można odpowiedzieć, wskazując palcem, bo niebo to spotkanie z Jezusem, także w drugim człowieku. Zostaliśmy napełnieni Duchem Świętym, na mocy sakramentów wszyscy powinniśmy być apostołami i wszyscy musimy się starać, by jak najwięcej ludzi przyprowadzić do Chrystusa i Kościoła, a więc doprowadzić do nieba – przekonywał kaznodzieja. – W tę nową rzeczywistość Jezus wprowadzał apostołów stopniowo. Zjawiał się nagle na kilka chwil, by zamieć z nimi kilka słów, umocnić ich wiarę i chwiejącą się nadzieję. W ten sposób powoli zaczęło w nich świtać zrozumienie, że Jezus, na co dzień niewidzialny, jest blisko. Słyszy ich słowa, rozpoznaje trudne chwile i sytuacje oraz spieszy z pomocą. Wniebowstąpienie nie jest odejściem, ale zmianą jednej formy obecności na inną, równie rzeczywistą – mówił biskup.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Wyraź swoją opinię

napisz do redakcji:

gosc@gosc.pl

podziel się

Polecane filmy

Zapisane na później

Pobieranie listy

Reklama