Pokazy śmigłowców, samolotów wojskowych, cywilnych i historycznych czekają na tych, którzy odwiedzą Świdnik. Miejscem wydarzenia będzie lotnisko cywilne położone w sąsiedztwie Portu Lotniczego Lublin w Świdniku.
Air Festival jest przeznaczony nie tylko fanów awiacji, ale dla wszystkich, którzy chcą z bliska obejrzeć samoloty i zobaczyć, co potrafią w powietrzu najlepsi piloci. Wydarzenie jest wpisane do kalendarza 100 imprez na 100-lecie Polskiego Lotnictwa Wojskowego. W związku z tym będzie współfinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na organizację Świdnik Air Festivalu została przyznana dotacja w wysokości 400 tys. zł.
- Air Festival ma przypominać o tradycjach lotniczych Lubelszczyzny. Wybór miejsca pokazów nie jest przypadkowy. Świdnik to miasto, które od zawsze jest związane z lotnictwem. To tutaj w 1938 roku została uruchomiona Szkoła Pilotów LOPP. Od 1951 roku właśnie tu działa WSK PZL-Świdnik, przedsiębiorstwo produkujące śmigłowce, ale w przeszłości również szybowce i części do odrzutowców. Świdnicki aeroklub stał się miejscem, gdzie szlifowali swoje umiejętności mistrzowie Polski i świata w szybownictwie i akrobacji lotniczej. To wreszcie Świdnik na swój dom wybrał gen. Tadeusz Góra, słynny polski lotnik, pilot Dywizjonu 316 i zdobywca najwyższego odznaczenia szybowcowego – Medalu Lilienthala z numerem 1. W tym roku obchodzimy 100. rocznicę jego urodzin - wyjaśnia Karol Łukasik z UM Świdnik.
Wydarzenie w tej formie zostanie zorganizowane w Świdniku po raz pierwszy.
Świdnik Air Festival będzie trwał dwa dni. Pokazy zostały zaplanowane na 9 i 10 czerwca.
Wśród gości będzie Grupa Akrobacyjna „Flying Bulls” z Czech. Przyjadą także: Zespół Akrobacyjny Biało – Czerwone Iskry, który zaprezentuje się podczas obu dni pokazów, i Zespół Akrobacyjny „Orlik”, który wystąpi w sobotę. Widzowie zobaczą też pokazy Artura Kielaka, wielokrotnego mistrza Polski w akrobacji samolotowej.
Na wystawie statycznej będzie można zobaczyć samoloty i śmigłowce będące na wyposażeniu Wojska Polskiego, śmigłowce produkcji WSK PZL-Świdnik, maszyny powietrzne użytkowane w lotnictwie cywilnym, samoloty zabytkowe. W strefie publiczności będzie można oglądać również wystawę sprzętu wojskowego i innych służb mundurowych, wystawę zabytkowych samochodów i motocykli, prezentacje grup rekonstrukcyjnych, wystawę modeli latających RC, wystawę modeli Klubu Modelarskiego Taurus, wystawę prac malarskich Z. Zakrzewskiego. W tej strefie zostanie również przygotowany kącik edukacyjny dla dzieci (puzzle, gry, zabawy, wycinanki).
Organizatorzy spodziewają się około 10 tys. osób. Przygotowano dla nich specjalne parkingi, warto jednak tak zorganizować sobie czas, by do Świdnika dostać się komunikacją publiczną.
Widowisko rozpocznie się w sobotę 9 czerwca o godz. 14.00, zaś w niedzielę 10 czerwca o godz. 10.00.