Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim odbyła się promocja "Wprowadzenia do Biblii Aramejskiej" ks. prof. Mirosława S. Wróbla. To kolejny przełomowy krok dla studiów biblijnych w Polsce i dla polskiego Kościoła.
W wydarzeniu uczestniczył abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP, abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski i Wielki Kanclerz KUL, bp Mieczysław Cisło, Michael J. Schudrich, naczelny rabin Polski oraz Krzysztof Żuk, prezydent Lublina, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL, ks. Paweł Rytel-Adrianik, rzecznik prasowy KEP oraz środowiska uniwersyteckie i mieszkańcy miasta i liczni goście.
Badania nad targumami mogły się rozwinąć dzięki stosunkowo niedawnemu odkryciu przez prof. Alejandra D. Macha w Bibliotece Watykańskiej kodeksu Neofiti 1. Polski przekład tego kodeksu, zapoczątkowany przez ks. prof. Mirosława S. Wróbla z KUL w 2014 r., wpisuje się na trwałe w rozwój badań targumicznych.
Pod tym względem polska nauka wyprzedza w tym zakresie dokonania zagranicznych ośrodków. To wielki sukces Lublina i Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przyznał to w swoim wystąpieniu również rektor KUL, akcentując, że osiągnięcia naukowe są najlepszą promocją dla uniwersytetu.
ks. Rafał Pastwa /Foto Gość
Po Biblii Aramejskiej Targum Neofiti 1. Księga Rodzaju i Biblii Aramejskiej Targum Neofiti 1. Księga Wyjścia przyszedł czas na wydanie Wprowadzenie do Biblii Aramejskiej. Tłumacząc taką właśnie kolejność, ks. prof. M. Wróbel przyznał, że to zasługa studentów, którzy sugerowali mu potrzebę powstania takiego tomu.
- Modliłem się, aby był to tekst napisany prostym językiem, ale również by zachować profesjonalny warsztat metodologiczny - mówił podczas promocji.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami ich autorów i nie odzwierciedlają poglądów redakcji
>Chrześcijaństwo z początku było odłamem Judaizmu, Jezus argumentował rabinicznie, NT da sie lepiej i głębiej zrozumieć, poznając tradycję żydowską
Trzeba mieć pewne minimum wiedzy, żeby się wypowiadać, na tematy religijne także, a może przede wszystkim.
Judaizm ukształtował się 200 lat PO powstaniu chrześcijaństwa i w opozycji DO chrześcijaństwa, a więc jest religią młodszą. To po pierwsze. Po drugie, judaizm jest zerwaniem z religią mojżeszową i opiera się na talmudzie, a nie na ST. Żydzi uznają ST tylko częściowo i to poniekąd ze względu na krytykę ze strony chrześcijan.
Znakiem zerwania ze strony judaizmu, ale i wolą Bożą, jest także brak kapłaństwa, brak ofiary i brak świątyni, to też trzeba wiedzieć. Za to religia posiada i kapłaństwo w osobie Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz jego zastępców, Ofiarę również Jezusa Chrystusa, oraz Świątynię, którą jest Chrystus i wszystkie kościoły.
Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.